Czym grozi przerost dziąseł?

Czym grozi przerost dziąseł?

odpowiada dr Michał Rancewicz, lekarz stomatolog, który pracuje w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz w gabinecie prywatnym

Choroba ta polega na tym, że dziąsła "puchną", robią się jak poduszki, a między nimi a zębami powstają szczeliny, w których mogą schronić się bakterie. Przerośnięte dziąsła zaczynają zasłaniać zęby, co bardzo utrudnia ich mycie. To może w konsekwencji doprowadzić do próchnicy i paradontozy.

Przy przeroście dziąseł trzeba koniecznie regularnie usuwać z zębów kamień, który może je drażnić mechanicznie i sprzyja bakteriom wywołującym stany zapalne dziąseł i paradontozę. W cięższych przypadkach mocno przerośnięte dziąsła usuwa się chirurgicznie.

Do przerostu dziąseł dochodzi często na skutek terapii pewnymi lekami - głównie immunosupresyjnymi (czyli takimi, które podaje się pacjentom po przeszczepach) i przeciwpadaczkowymi. Przerost dziąseł może pojawić się u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Może on być również spowodowany różnymi zmianami w organizmie, np. hormonalnymi - przydarza się wówczas kobietom w ciąży. Niektóre osoby mogą mieć wrodzone skłonności do przerostu dziąseł.

(grudzień 2000)

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: