Żel ochroni kobiety przed HIV?

Intymny żel z lekiem antyretrowirusowym obniża ryzyko zakażenia wirusem HIV u kobiet. Wyniki badań przedstawiono na trwającej właśnie Międzynarodowej Konferencji nt. AIDS.

Kobiety ze względu na budowę anatomiczną są bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV niż mężczyźni. W spermie wprowadzanej do pochwy zawartość wirusa jest o wiele większa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych. Powierzchnia błon śluzowych, przez które może dojść do zarażenia, jest mniejsza u mężczyzn. Dodatkowo tuż po stosunku mężczyzna może się po prostu umyć i w ten sposób usunąć wirusa ze swoich narządów. Wszystko to powoduje, że obecnie grupą najbardziej narażoną na zakażenie wirusem są heteroseksualne kobiety.

Dzięki żelowi, który został zaprezentowany na zainaugurowanej wczoraj Międzynarodowej Konferencji nt. AIDS, być może uda się zapanować nad sytuacją a kobiety nie będą już uzależnione od tego, czy osoba, z którą odbywają stosunek zechce użyć prezerwatywy. Ma to ogromne znaczenie np. dla ofiar gwałtów czy... niewiernych partnerów - czyli w sytuacjach, w których trudno przewidzieć kontakt z wirusem.

Żel z tenofovirem

Pomysł jest prosty - żel wprowadzany do pochwy zawiera lek antyretrowirusoway stosowany w terapii HIV/AIDS: 1% tenofovir. Grupa naukowców z National Institute of Allergy and Infectious Diseases w USA kierowana przez Abdoola Karima, testowała żel intymny na grupie 899 kobiet z KwaZulu-Natal w RPA - 444 z nich dostawało placebo, 445 - żel z 1% tenofovirem. Badanie przeprowadzone zostało na pełnoletnich kobietach w wieku 18-40 lat, aktywnych seksualnie. Co miesiąc uczestniczki badania były kontrolowane pod kątem obecności wirusa HIV ale także zachowań seksualnych, częstotliwości współżycia, używania prezerwatyw i żelu z tenofovirem.

Efekty okazały się zaskakujące nawet dla badaczy, bo nieregularne stosowanie żelu, niezależnie od odbywania stosunków płciowych, zmniejszyło w ciągu roku ryzyko zakażenia aż o połowę. Regularne stosowanie przynosi jeszcze lepsze rezultaty i może skuteczniej zabezpieczać przed wirusem. Ponadto 99% wszystkich kobiet biorących udział w badaniu zadeklarowało chęć stosowania takiego żelu. Po 30 miesiącach badań, w trakcie których część kobiet stosowała żel, a część placebo, wirusem HIV zaraziło się 98 kobiet - 38 stosujących żel i 60, które dostawały placebo. Grupa naukowców tłumaczyła dziennikarzom, ze kobiety biorące udział w badaniach były informowane o chorobach przenoszonych droga płciową, otrzymały prezerwatywy i były badane pod kątem wirusa HIV co miesiąc.

Od kiedy pandemia AIDS rozpoczęła się na początku lat 80. XX wieku, prawie 60 mln ludzi zostało zarażonych wirusem HIV, a 25 mln zmarło na AIDS. Obecnie na całym świecie z HIV żyje 26,3 mln dorosłych powyżej 25. roku życia. 19 lipca 2010 ukazał się w piśmie naukowym Sience Express raport nt. nowego specyfiku przygotowany przez Abdoola Karima i jego zespół.

Nowe metody zapobiegania zarażeniom

Metody oparte na profilaktyce preekspozycyjnej (PrEP - pre-exposure prophylaxis) i polegające na podawaniu leków, przyjmowanych zwykle po zakażeniu lub kontakcie z wirusem, w celu uniknięcia zakażenia, cieszą się ostatnio coraz większym zainteresowaniem badaczy, a co ważniejsze - wydają się stosunkowo skuteczne. Pierwsze zapowiedzi badań nad tenofovirem i zastosowaniem go w profilaktyce PrEP pojawiły się już kilka lat temu. Testy prowadzone na zwierzętach wskazują, że minimalnie skuteczniejszym środkiem od samego tenofoviru jest Truvada - lek zawierający tenofovir połączony z emtricytabiną, co dodatkowo zapobiega występowaniu oporności wirusa. Do tej pory nie udało się jednak wprowadzić na rynek żadnych środków zapobiegających zakażeniom HIV, za jedyną sprawdzoną metodę uznaje się nadal stosowanie prezerwatyw.

Dowiedz się wiećej na temat wirusa HIV

Więcej o: