Naturalna kuracja

Zwolennicy naturalnych metod leczenia twierdzą, że nadużywanie leków, a zwłaszcza antybiotyków, może spowodować osłabienie organizmu

Naturalna kuracja

Zwolennicy naturalnych metod leczenia twierdzą, że nadużywanie leków, a zwłaszcza antybiotyków, może spowodować osłabienie organizmu

Zioła i naturalne preparaty działają zwykle dużo wolniej niż tradycyjne leki. Dlatego żeby efekty takiej kuracji były widoczne, preparaty te należy przyjmować systematycznie i przez dłuższy czas. Chorobom gardła i dróg oddechowych pomagają zapobiegać preparaty z kitem pszczelim (np. Propolis - ok. 7 zł). Można też zapobiegawczo "zażywać" witaminę C w naturalnej postaci. Znajdziemy ją m.in. w pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, kiwi, truskawkach, porzeczkach, ziemniakach, papryce.

Kiedy już dopadnie nas grypa, angina czy zapalenie gardła, możemy sięgnąć po kwiat bzu czarnego (ok. 3 zł, można kupić w aptece albo w sklepie z ziołami), który zwiększa pocenie i ma działanie wykrztuśne. Jego napar pije się z cytryną i miodem. Przy tych samych dolegliwościach można też wykorzystać korę wierzby (ok. 2,50-3,50 zł), która zawiera naturalny salicylan. Po zaparzeniu i wypiciu uśmierza ból i obniża gorączkę.

Przeciwkaszlowo działa olejek z kopru włoskiego - dodany do kąpieli w wannie lub wdychany po uprzednim wlaniu do gorącej wody (ok. 10 zł). Za równie skuteczną uważa się mieszaninę czosnku, gorącego mleka, miodu i masła.

Z kolei przy leczeniu kataru dobre efekty daje wąchanie olejku eukaliptusowego albo tymiankowego (ok. 10 zł). W takiej sytuacji pomagają też cebula i czosnek, które zmniejszają przekrwienie błony śluzowej i mają właściwości bakteriobójcze. Inną niezawodną metodą na katar jest włożenie do nosa paska cebuli albo ząbka czosnku. Należy trzymać je na zmianę, raz w jednej dziurce, raz w drugiej, co najmniej przez 1-2 minuty w każdej.

Przy przeziębieniu można wykorzystać bańki, które poprawiają ukrwienie, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i następuje szybsza regeneracja organizmu (ok. 32 zł). Jeśli zdecydujemy się na taką kurację, powinniśmy starać się unikać stawiania ich na kręgosłupie, nerkach, piersiach i sercu.

Więcej o: