Co to są mięśniaki?

Mięśniaki to guzy, które powstają z włókien mięśniowych macicy.

Co to są mięśniaki?

Mięśniaki to guzy, które powstają z włókien mięśniowych macicy.

To dość powszechna przypadłość - cierpi na nią 30-50 proc. kobiet. Na powstawanie mięśniaków najbardziej narażone są kobiety pod koniec wieku rozrodczego i przed menopauzą. Ale zdarzają się również u młodych kobiet. W ponad 99 proc. przypadków mięśniaki mają charakter zmian łagodnych, tzn. nienowotworowych. Te, które są złośliwe, noszą nazwę mięsaków.

Mięśniaki najczęściej tworzą się w macicy: na jej powierzchni lub w jej ścianie, pod jej śluzówką lub na szyjce macicy. Mięśniak może być usytuowany w jednym konkretnym miejscu - np. w ścianie macicy. Może też wyrastać na tzw. szypule umocowanej do powierzchni macicy. Mięśniaki mogą być pojedyncze lub rosnąć w grupach. Mają też różną wielkość. W skrajnych przypadkach rozrośnięty mięśniak może wypełniać całą jamę brzuszną.

Zobacz wideo

Uważa się, że o pojawianiu się mięśniaków decydują skłonności genetyczne. Wzrostowi mięśniaków może też sprzyjać podwyższony lub niezrównoważony poziom estrogenów - dzieje się tak zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym.

Mięśniaki mogą wywoływać różne objawy. Zdarza się, że powodują tak obfite krwawienia miesięczne, którego nie można zahamować kuracją hormonalną, że grozi to kobiecie anemią. Mogą też uciskać różne części narządu rodnego lub jamy brzusznej, wywołując dotkliwe bóle. Kiedy mięśniaki usadowią się przy jajowodzie, mogą spowodować jego niedrożność, a w konsekwencji - bezpłodność. Jeśli zaś uciskają moczowód, mogą sprawić, że mocz nie będzie odprowadzany, co z kolei prowadzi do uszkodzenia nerek.

W zależności od lokalizacji mięśniaka można go wykryć przez badanie ginekologiczne lub USG. Leczy się go farmakologicznie - podając leki, które równoważą działanie estrogenów, albo które hamują wzrost lub zmniejszają objętość mięśniaków, np. analogi GnRH - syntetycznie wytwarzane substancje, które są podobne do jednego z hormonów wytwarzanych w mózgu, ale działają od niego dłużej. Analogi te podaje się również przed operacyjnym usunięciem mięśniaków. Taki zabieg nie zawsze jest konieczny. Wskazaniem do niego jest np. dynamiczny wzrost mięśniaka. Operacja jest konieczna również wtedy, gdy mięśniak powoduje obfite krwawienia miesięczne. Mięśniaki mają niestety tendencję do wznowy, zwłaszcza jeśli są to mięśniaki mnogie. Dlatego w takich przypadkach lekarz może zalecić całkowite usunięcie macicy - szczególnie jeśli kobieta jest po okresie rozrodczym. To właśnie mięśniaki są najczęstszą przyczyną usuwania narządu rodnego kobiety. Jeśli jednak pacjentka zamierza mieć dzieci, mięśniaki się wyłuskuje.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: