Skąd się biorą upławy?

Upławy mogą być wywołane stanem zapalnym z powodu alergii, obecności bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków lub na skutek urazu.

Skąd się biorą upławy?

Upławy mogą być wywołane stanem zapalnym z powodu alergii, obecności bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków lub na skutek urazu.

Jeśli drogi rodne kobiety zaatakował rzęsistek, to wydzielina w pochwie jest pienista i szarożółta. Jeśli drożdżaki - wydzielina jest biaława i ma konsystencję serka. Jeśli zaś gardnerella - upławy mają charakterystyczny zapach śledzi. Jednym z jej objawów jest to, że po współżyciu i po wytrysku do pochwy zapach ten nieznośnie się nasila. Zarazić można się przez kontakty seksualne, w publicznych toaletach lub np. na basenie. Upławy mogą się pojawić również wtedy, gdy kobieta "przeziębi" sobie drogi rodne, gdy chodzi zbyt lekko ubrana lub gdy ma zmniejszoną odporność na choroby.

Upławy pojawiają się czasem po kuracji antybiotykowej. Antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również obecne w pochwie pałeczki kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymywanie w pochwie odpowiedniej flory i kwasowości. Gdy pałeczki giną, w pochwie mnożą się grzyby. Wówczas upławy mają właśnie taki charakter - grzybiczy.

Upławy mogą również wystąpić na tle alergicznym. Nadmierna i nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być wywołana zarówno uczuleniem na syntetyczną bieliznę, proszki do prania, kremy dopochwowe, kosmetyki intymne, jak i tampony, podpaski czy prezerwatywy.

U niektórych kobiet przyczyną zakażenia bywa używanie właśnie tamponów. Dlaczego? Bo tampon wchłania wszelką wilgoć, także ochronną wydzielinę z szyjki macicy. Przy jego wyjmowaniu może dojść do otarcia i mikrouszkodzeń w pochwie, zwłaszcza gdy jest dłużej niezmieniany. Sprzyja to wszelkiego rodzaju zakażeniom.

Do zakażeń spowodowanych otarciem i mikrouszkodzeniami w pochwie mogą prowadzić również wielokrotne stosunki seksualne tego samego dnia. Specjaliści nazwali to zjawisko "zespołem miodowego dnia" lub "miodowej nocy".

Lekarz może zalecić różny sposób leczenia - dopochwowe lub doodbytnicze globulki lub kremy albo też tabletki doustne. Niezbędne jest jednak utrzymanie higieny. Najważniejsze, by miejsc intymnych wściekle nie szorować ani niepotrzebnie nie płukać pochwy. Do mycia używać zaś mydeł o jak najmniejszej zasadowości, najlepiej tych przeznaczonych do higieny intymnej o współczynniku ph 5,5 lub 5 - czyli zbliżonym do prawidłowego odczynu w pochwie. Można się też podmywać albo czystą przegotowaną wodą, albo wodą z dodatkiem nadmanganianu potasu lub z dodatkiem wody utlenionej.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: