Aparaty słuchowe

Nasz słuch jest jedyny w swoim rodzaju, tak jak odciski palców. Jeśli go nam ubywa, tracimy część siebie, część naszej tożsamości. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią skompensować nasz niedosłuch i pomóc nam odzyskać swoją odrębność.

Ludzki układ słuchowy jest bardzo złożony, a gdy zaczyna szwankować, nie wystarczy po prostu założyć jakiś tam aparat słuchowy, włączyć go i ustawić głośność, a wskazówki zegara cofną się. Należy zacząć od wizyty u specjalisty w gabinecie protetyki słuchu. On zbada nasz słuch i pomoże nam wybrać aparat, który zapewni największe korzyści w praktyce.

Niedosłuch dotyczy osób w każdym wieku. Niektórzy, nawet z niedosłuchem znacznego stopnia, mogą całkiem nieźle rozumieć złożone dźwięki mowy, pod warunkiem, że są one wystarczająco głośne. U innych osób uszkodzenie ucha wewnętrznego może być na tyle duże, że nawet przy odpowiedniej głośności mowy trudno jest ją zrozumieć.

Protetycy słuchu dysponują gruntowną wiedzą na temat różnych rodzajów niedosłuchów. Mogą oni zmieniać sposób przetwarzania dźwięków w aparacie słuchowym, by zapewnić odpowiednie ich wzmocnienie w decydujących zakresach częstotliwości. Nowoczesne aparaty słuchowe są wyjątkowo elastyczne - reagują z niesłychaną precyzją w zależności od konkretnego typu niedosłuchu i sytuacji akustycznej. Stale analizując dochodzące dźwięki, zapewniają im tylko takie wzmocnienie, z jakim ucho jest sobie w stanie poradzić. Zapewniają one również czysty, harmonijny i przyjemny odbiór dźwięków.

Nowoczesne aparaty słuchowe mogą w gruncie rzeczy zdziałać cuda, dopasowując się do naszego niedosłuchu, do jedynej w swoim rodzaju anatomii ucha i stylu naszego życia. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach - od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych modeli zausznych. Rodzaj aparatu słuchowego zalecanego przez protetyka słuchu zależy od dwóch ważnych czynników: od wielkości uszu i wielkości ubytku słuchu.

Osoby z lekkim upośledzeniem słuchu mogą korzystać z większości rodzajów aparatów słuchowych. Natomiast osoby ze znacznym niedosłuchem potrzebują aparatów o większej mocy, wyposażonych w większą baterię. Ci pacjenci mogą wybierać z dostępnych na rynku modeli zausznych.

Kształt i dopasowanie aparatów słuchowych jest oczywiście ważną sprawą, ale nie mniej istotne jest to, jak dana osoba zamierza z nich korzystać. Każdy ma swój własny styl życia, zainteresowania i zdolności, a aparaty słuchowe i programy do ich ustawiania potrafią wziąć to wszystko pod uwagę. Wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka prostych pytań, a następnie patrzeć i słuchać, podczas gdy obsługiwany przez protetyka słuchu komputer wykona całą resztę!

Czasem pacjentom może być trudno opisać, jak powinien brzmieć aparat słuchowy w konkretnej sytuacji, albo kiedy mają trudności z jego używaniem. Najlepsze programy do dopasowania aparatów słuchowych zawierają biblioteki dźwięków, a każdemu z nich towarzyszy obraz ilustrujący daną sytuację. Jeśli zatem zaistnieje potrzeba dokładnego dopasowania po wstępnym przymierzeniu i dobraniu aparatów, wykorzystując to narzędzie możemy łatwiej sprecyzować swoje wymagania, a protetykowi słuchu łatwiej będzie osiągnąć satysfakcjonujące pacjenta ustawienia.

Więcej o: