Kamica nerkowa - konieczna operacja?

Witam, ostatnio coraz częściej mam problemy z nerkami. Robiłam nawet tomografię nerek, a na niej wyszło, że lewą nerkę mam większą od prawej z podwójnym UKM z pojedynczym moczowodem. W dolnym biegunie lewej nerki widoczne naczynie żylne wychodzące z dolnego bieguna-żyła jajnikowa. Po kolejnej wizycie na ostrym dyżurze i podaniu mi Ketanolu, Buscopanu, Lingokainy, Tramalu (podskórnie) Pyralginy z atropiną ból nie przeszedł, a pojawiły się potężne bóle i zawroty głowy. Do tego bardzo spuchły mi dłonie. Dodam, że złóg jest niewielki, a dolegliwości potężne i trwające coraz dłużej i coraz częściej. Czy konieczna jest operacja? Jeden urolog powiedzial,że powinno się operować tę żyłę, ale sam nie bardzo chce się tego podjąć. Chciałam prosić o jakąś rade.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Oprócz operacji istnieją też inne skuteczne metody inwazyjne polegające na rozbijaniu złogów, jednak decyzję o najlepszym sposobie pozbycia się kamieni musi podjąć urolog.

W przypadku nawracania dolegliwości bólowych związanych z kamicą nerkową należy pamiętać o przestrzeganiu paru zaleceń, które powinny zmniejszać częstość nawrotów:

- picie dużej ilości płynów (powyżej 2,5l)

- ograniczenie spożywania pokarmów będących składnikami kamieni (na podstawie badania ogólnego moczu i wydalanych składników mineralnych)

- ograniczenie spożywania soli kuchennej

Dolegliwości jakie wystąpiły po podaniu leków w SORze świadczą najprawdopodobniej o uczuleniu na któryś z podanych preparatów.

Więcej o: