Ciemnobrązowe plamy na ciele

Mam 16 lat i od około 4 lat pojawiają mi się stopniowo na ciele ciemnobrązowe plamy. Posiadam dwie na plecach, jedną na dekolcie oraz dwie, te najgorsze - na szyi. Różnią się one od normalnej skóry jedynie kolorytem. Mają siatkowaty kształt. Odznaczają się. Chciałabym wiedzieć czym spowodowane są te mankamenty urody i czy można to i jak leczyć?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Opisywane przez Panią zmiany mogą być objawami ostudy. Jest to choroba występująca głównie u kobiet objawiająca się przebarwieniami skóry - głównie twarzy i okolic wystawionych na światło słoneczne. Zmiany mogą mieć różne odcienie, ale typowe jest ich ostre odgraniczenie i nieregularne kontury. Bardzo często ostuda związana jest ze zmianami hormonalnymi u kobiet - np. ciążą, zaburzeniami miesiączkowania, stosowaniem leków hormonalnych, chorobami tarczycy lub nadnerczy. Leczenie jest uzależnione od tego, czy zmianom skórnym towarzyszą zaburzenia hormonalne - w takiej sytuacji rozpoczyna się od leczenia przyczynowego. Jeżeli badania nie wykazują pierwotnej przyczyny ostudy można stosować miejscowe leki odbarwiające (np. maści z hydrochinonem).

Sugeruję, aby udała się Pani do dermatologa. Do postawienia pewnej diagnozy chorób skóry konieczne jest badanie przedmiotowe i zebranie dokładnego wywiadu.

Więcej o: