Niedoczynność tarczycy, a niska waga

Dlaczego podczas niedoczynności tarczycy (wykryta w badaniu TSH) ważę zbyt mało? Mam większość objawów niedoczynności takie jak senność, efekt brudnych kolan, suchą i zimna skórę, szybkie męczenie się itd. nie mam jednak wola ani nie tyje. Mam 19 lat i jem dosłownie wszystko i to w sporych ilościach, a przy wzroście 165 cm nie przekraczam 48 kg. Jem codziennie warzywa i owoce, niestosuje żadnej diety, jem dużo słodyczy np. Zjadam cala tabliczkę czekolady, jem duże posiłki, a waga nie wzrasta.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

W przypadku niedoczynności tarczycy nie zawsze występują wszystkie objawy związane z daną choroba. Pierwszą przyczyną może być rozpoczęcie leczenia niedoczynności i stosowanie nadmiernej dawki L-tyroksyny, która spowodowała nadczynność tarczycy.

Oprócz chorób tarczycy problem z przybraniem masy ciała może być związane z zespołem złego wchłaniania, alergią pokarmową, pasożytami i najczęstsza przyczyna - dieta, która zawiera niewystarczającą ilość składników odżywczych. Należy zgłosić się do lekarza, który w przypadku podejrzenia jakiejś dodatkowej przyczyny może zalecić dalszą diagnostykę lub też zaleci konsultację z dietetykiem w celu dobrania właściwej diety.

Więcej o: