Jak się pozbyć wirusa HPV?

Jestem zarażona wirusem HPV. Leczę już się bardzo długo. Udało mi się zwalczyć je na zewnątrz, niestety jest ich pełno na szyjce macicy. Co robić? Smarować Condyliną tam? Są jakieś sposoby na usunięcie? Wymrażanie itd. w szyjce macicy? Proszę o poradę

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Nie istnieją obecnie metody, które pozwalają na całkowite wyleczenie zakażenia HPV. Stosowane miejscowo leki służą do leczenia objawów zakażenia (powstających kłykcin), jednak nie prowadzą one do eliminacji wirusa. U części kobiet dochodzi do samoistnego wyleczenie w ciągu kilku lat od zakażenia, jednak trudno jest przewidzieć, w jaki sposób choroba będzie przybiegała w każdym przypadku.

Jeżeli chodzi Pani o sposób leczenia kłykcin występujących w obrębie szyjki macicy, to przede wszystkim powinny być pobrane wycinki ze zmian, żeby wykluczyć ogniska dysplazji lub nowotworzenia. Leczenie zmian w tej lokalizacji za pomocą maści może stanowić problem dla pacjentki, dlatego proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem i zapytać czy jest możliwość aplikacji leku w gabinecie przez pielęgniarkę lub położną. Innymi metodami leczenia kłykcin w obrębie szyjki macicy są techniki opierające się na niszczeniu mechanicznym (wymrażanie lub usuwanie za pomocą pętli elektrycznej).

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: