Zarówno niedoczynność tarczycy jak i znaczna otyłość mogą być przyczyną zaburzeń hormonalnych. U młodych otyłych kobiet w pierwszej kolejności należy wykluczyć cechy zespoły policystycznych jajników, tj. hiperandrogenizm i hiperinsulinemię. W tym celu konieczne jest wykonanie panelu badań hormonów płciowych i przeprowadzanie badania USG, które oceni budowę jajników.
Inną przyczyną zaburzeń miesiączkowania może być niewyrównana niedoczynność tarczycy. Hormon stymulujący funkcję tarczycy (TRH) pobudza także wydzielanie prolaktyny, co w przypadku niedoczynności tarczycy może prowadzić do hiperprolaktynemii (nadmiaru prolaktyny we krwi) i zaburzeń w owulacji.
Zarówno zespół policystycznych jajników jak i hiperprolaktynemia mogą być skutecznie leczone farmakologicznie a także poprzez redukcję masy ciała i zmianę stylu życia.
Obawa przed niekorzystną diagnozą jest czymś naturalnym, ale nie powinna ona powstrzymywać Panią przed wizytą u lekarza. Badania, które powinna Pani przejść nie są obciążające dla pacjenta. Proszę zrozumieć, że wykluczenie groźnych chorób pozwoli rozwiać Pani obawy o stan zdrowia a wykrycie źródła problemów umożliwi wdrożenie leczenia.