Zatkane ucho, szumy i pisk w uchu

Mąż miał wypadek, ale przed wypadkiem uczucie zatkanego ucha, więc sobie je przepłukał zaraz po tym miał pisk w uchu. Wyjechał z domu, natychmiast po płukaniu miał wypadek na skuterze. Uraz głowy i wstrząśnienie mózgu. Było to pól roku temu i do tej pory cierpi na szumy w głowie o różnej częstotliwości. Nie może spać są tak głośne. Nie może do nich się również przyzwyczaić, bo zmieniają się i swoje nasilenie. Panie Doktorze co robić? Jak mężowi pomóc? On już chodzi do psychiatry, bo myśli o samobójstwie. Nie wiem co robić.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Bardzo ważną kwestią jest to, czy szumy pojawiły się u Pani męża dopiero po wypadku, czy występowały już wcześniej (w charakterze pisków). Jeżeli szumy pojawiały się stopniowo przyczyną mogą być np. choroby układu krążenia lub choroby neurologiczne. W przypadku gdy szumy pojawiły się nagle po urazie komunikacyjnym, bardzo prawdopodobne, że są wywołane uszkodzeniem narządu słuchu (ucha wewnętrznego) lub struktur ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnych za słyszenie.

Pani mąż powinien skontaktować się z neurologiem, który zbierze dokładny wywiad dotyczący dolegliwości i przeprowadzi potrzebne badania. Dzięki badaniom neurologicznym i badaniom obrazowym mózgu możliwe będzie rozpoznanie lub wykluczenie patologii ośrodkowego układu nerwowego oraz próba leczenia farmakologicznego. Jeżeli wykonane badania nie wykażą nieprawidłowości wówczas warto skonsultować się z otolaryngologiem zajmującym się leczeniem zaburzeń słuchu. Niestety bardzo często w przypadku szumów o nieznanym punkcie wyjścia nie udaje się całkowicie wyeliminować przykrych dolegliwości. Lekarze zajmujący się zaburzeniami słuchu stosują w leczeniu metody, które w dużym uproszczeniu, polegają na "przyzwyczajaniu" ucha do szumu. Taka terapia polega na regularnych wizytach i stymulacji odpowiednimi dźwiękami. Dodatkowo zaleca się stosowanie urządzeń emitujących ciągłe dźwięki, które zagłuszają słyszane szumy i zmniejszają dyskomfort u chorego.

Więcej o: