Krwawienie w ciąży?

Słyszałam, że w niektórych przypadkach występuje krwawienie, nawet jak się jest w ciąży. Czy może być okres podczas niej? Czy to jest to, tylko po prostu krwawienie? I jak odróżnić krwawienie od okresu? Czy przed krwawienie występuję objawy jak przed miesiączką? W sensie np. mocny ból brzucha?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

U ciężarnych nie zawsze dochodzi do zaniku krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet w czasie pierwszego trymestru ciąży mogą występować cykliczne krwawienia w terminie miesiączki. Są one mniej obfite niż normalne miesiączki, mogą mieć charakter brunatnych plamień, trwają krócej i nie są tak bolesne.

Po zapłodnieniu może dojść do krwawienia związanego z implantacją zarodka w macicy, co ma miejsce około 8-10 dnia po zapłodnieniu. Takie krwawienie implantacyjne zazwyczaj ma charakter plamienia.

Jeżeli krwawienie pojawiło się po kilkutygodniowej przerwie i towarzyszy mu ból zawsze należy brać pod uwagę możliwość ciąży ektopowej lub poronienia. Innymi przyczynami krwawień mogą być zaburzenia hormonalne, tzw. nadżerka na szyjce macicy lub ciążowa choroba trofoblastyczna

W każdym przypadku wystąpienia krwawienia z dróg rodnych u ciężarnej konieczny jest kontakt z ginekologiem. Najbardziej wiarygodne rozpoznanie przyczyn krwawienia można postawić dopiero po przeprowadzeniu badania ginekologicznego i badania USG.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: