Kaszel z gęstą wydzieliną

Od pół roku mam kaszel mokry z gęsta wydzieliną, czasami brązową. Ostatnio pojawił się ból w klatce, ciężki oddech, przyspieszony i kłucie. Zmusiło mnie to do badania RTG i pani doktor poprosiła o kolejne zrobienie zdjęcia, gdyż powiedziała, że musi to skonsultować z innym lekarzem. Nie powiedziała nic więcej i tu pojawiły się moje obawy, bo czuje, że jest coś nie tak. Mam 30 lat i ważę 52 kg. Od jakiegoś czasu nie mogę przytyć, brałam nawet pod uwagę tarczyce, ale kaszel szybciej doprowadził mnie do lekarza. Palę już z 10lat, a mój dziadek zmarł na raka płuc. Co robić?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Należy niezwłocznie zgłosić się po zrobieniu kolejnego zdjęcia do lekarza, który zlecił dane badanie. Najprawdopodobniej lekarz skonsultował się już z inną osobą i będzie mógł powiedzieć jaką chorobę podejrzewa.

Brązowa wydzielina może być związana z obecnością w niej krwi. Wśród głównych przyczyn wymienia się zapalenie oskrzeli, płuc, gruźlicę, jednak zawsze należy myśleć o nowotworze płuca, ponieważ jest najgroźniejszą przyczyną i stanowiącą zagrożenie życia.

Ze względu na wiek rozpoznanie wydaje się mało prawdopodobne jednak nie należy tego wykluczać ze względu na wystąpienie raka w rodzinie oraz 10-letnie palenie papierosów.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: