Zbyt niska waga

Jestem Ola, mam 16 lat. Moi nauczyciele martwią się o mnie ponieważ za mało ważę i ciągle wysyłają mnie na badania. Mam 175cm wzrostu, przy czym moja waga waha się od 48 do 50kg. chciałabym przytyć, ale boję się o moje zdrowie. Czy jest specjalna dieta na przytycie? Proszę o pomoc

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Przy wzroście 175cm masa ciała, którą Pani podaje jest zbyt niska. Taka niedowaga może mieć negatywny wpływ na Pani zdrowie powodując m.in. zaburzenia hormonalne, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, choroby serca i inne.

Aby zwiększyć masę ciała konieczne jest zwiększenie dziennej ilości przyjmowanych kalorii. Można zrobić to w prosty sposób zwiększając porcje spożywanych posiłków lub poprzez spożywanie dwóch lub trzech dodatkowych małych posiłków w trakcie dnia. Ważne jest, żeby w ramach przekąsek do diety nie włączać tzw. fast foodów. Zamiast nich zwiększyć należy ilość zjadanych orzechów, owoców, jogurtów i warzyw. Aby zapewnić odpowiednią podaż białka konieczne jest również spożywanie mięsa (czerwonego lub białego), ryb, jaj oraz nabiału.

Słodycze, chipsy i napoje gazowane pomimo tego, że są wysokokaloryczne mają bardzo nikłą wartość odżywczą i dlatego nie powinny być częścią Pani diety.

Proszę pamiętać, że odzyskiwanie prawidłowej masy ciała nie powinno odbywać się zbyt szybko. Jeżeli pomimo stosowanej diety nie będzie Pani przybierać na wadze proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który udzieli dokładniejszych informacji a także będzie mógł wykluczyć chorobowe przyczyny niedowagi.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: