Ból pod żebrami

W nocy przy przekręcaniu się na drugi bok nagle poczułam ostry ból zaraz pod żebrami z prawej strony. Ból się nasilał gdy: chciałam wyprostować prawą nogę, przy normalnym oddychaniu (przy oddychaniu płytkim nie bolało), gdy chciałam zmienić pozycję. Trwało to od 23 do 4. Nie miałam możliwości wezwania pomocy. Męczyłam się do rana. Gdy udało mi się zasnąć to po przebudzeniu (2h później) nasilenie bólu się o wiele zmniejszyło. Myślę, że to wątroba lub woreczek żółciowy. Czy dobrze podejrzewam? Co może być nie tak? Od czego?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Niestety dla przybliżenia diagnozy musiałbym dokładnie zbadać Panią i zebrać wywiad. Istotne są takie fakty jak Pani wiek, wcześniejsze epizody bólu, nasilenie i lokalizacja, a także czy promieniuje i gdzie, czy występują poza bólem w tej okolicy inne zmiany - np. na skórze, itp.

Na podstawie informacji podanych przez Panią mogę zasugerować poza chorobą pęcherzyka żółciowego konieczność wykonania diagnostyki ortopedycznej kręgosłupa piersiowego i wykluczenie dyskopatii. Jeśli ból będzie się powtarzał proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu celem rozpoczęcia diagnostyki.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: