Problem ze skórą pod oczami

Od 2 miesięcy mam problem ze skórą pod oczami. Co 2 tygodnie na ok. 3 dni najpierw wieczorem zaczyna mnie piec skóra, potem swędzi, rano puchnie, popołudniu robi się czerwona, a następnie wysuszona i czasem nawet przesuszona, a następnego dnia rano wszystko wraca do normy. Byłam już u 2 dermatologów, nie wiedza od czego to mam. Nie jestem alergikiem, maści nie pomagają, nawet u okulisty byłam i nic. Od zatok to też nie jest. Proszę o podpowiedź co robić.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Mimo wszystko objawy nasuwają podejrzenie reakcji uczuleniowej - nawet jeśli nie jest się alergikiem możliwa jest taka reakcja organizmu na duże stężenie nietypowych substancji obecnych np. w kosmetykach. Jeśli wymienionym objawom nie towarzyszą inne - jak ropny wyciek czy ból samej gałki ocznej - sugeruję odstawić wszystkie kosmetyki na czas minimum jednego miesiąca i myć twarz wyłącznie ciepłą wodą i bezzapachowym mydłem. Jeśli zmiany będą się pojawiały proszę stosować wyłącznie natłuszczający, bezzapachowy, hipoalergiczny krem lub maść - dostępne w aptece.

Sugeruję tez pozostawanie pod opieką specjalisty dermatologa. Z pewnością lekarz, który widział zmiany i zbierał z Panią wywiad może mieć więcej do powiedzenia w tym względzie.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: