Zespół policystycznych jajników, a ciąża

Mam 24 lata. Parę lat temu lekarz stwierdził u mnie zespól policystycznych jajników. Cztery lata temu cudem zaszłam w ciąże i urodziłam dziecko. Miesiączkę mam nie regularna i brak całkowicie owulacji. Dzisiaj byłam u ginekologa i powiedział mi, że jestem trudnym przypadkiem. Biorę od dwóch miesięcy Clo i nic się nie dzieje, jajniki się nie powiększyły. Czy jest szansa ze kiedy kolwiek będę miała drugie dziecko? Lekarze dziwią się, że w ogóle zaszłam w ciążę z pierwszym dzieckiem.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Zespół policystycznych jajników znacznie utrudnia zajście w ciążę, jednak istnieją sposoby na zwiększenie szansy na koncepcję. Jeżeli ma Pani nadwagę lub jest otyła, pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie masy ciała - wiele kobiet zaczyna mieć regularne owulacje po uzyskaniu odpowiedniej dla wzrostu wagi.

Klomifen (Clo), który Pani przyjmuje jest lekiem stymulującym owulację. Niestety, często nie działa on od razu i konieczna może być wielomiesięczna kuracja. W przypadku niepowodzenia leczenia można zastosować inny sposób indukcji owulacji - terapię gonadotroponami. Wreszcie, w szczególnie trudnych przypadkach opornych na leczenie, można zastosować metody operacyjne lub zapłodnienie in-vitro. Jeżeli już raz zaszła Pani w ciążę i urodziła dziecko, na pewno warto próbować nadal i nie poddawać się. Sugeruję kontynuację leczenia klomifenem zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: