Nocne kołatanie serca

Mam problem z sercem tego typu, że budzę się w nocy i nagle mam tak gwałtowne kołatanie serca przez ok pół minuty. Po tym następuje normalny rytm, a ja czuje się tak zmęczona, że nie mam siły podnieść ręki do góry. Miałam robione EKG, echo serca, Holtera no i nic nie wykazało. To dzieje się nagle w nocy? Co robić?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Nie podała Pani bardzo ważnej informacji czy w czasie wykonanego Holtera ekg wystąpiły takie objawy. Jeżeli nie wystąpiło takie kołatanie serca może być konieczne wykonanie powtórnego badania.

W przypadku takiego wybudzenia warto spróbować zmierzyć sobie puls, poprzez przyłożenie dłoni do szyi lub na nadgarstku i policzenie ilości uderzeń w ciągu 15 sek i pomnożenie jego przez 4 oraz stwierdzenie czy uderzenia występują w równych odstępach. Warto parę razy w ciągu dnia sobie pomierzyć tętno, aby nauczyć się i zrobić to sprawnie w nocy. Można też wykorzystać do tego elektroniczny ciśnieniomierz, który oprócz pomiaru ciśnienia mierzy tętno.

Możliwe też, że takie napady są związane ze stresem w ciągu dnia lub koszmarnymi snami, w celu zapobiegania takiego stanu może być pomocne branie leków uspokajających, o których zadecyduje lekarz rodzinny lub psychiatra.

Jeżeli epizody cały czas się powtarzają warto udać się jeszcze raz do lekarza rodzinnego lub kardiologa.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: