Problemy z odchudzaniem

Zaczęłam się odchudzać po porodzie. Miałam dietę. Przerwałam, ponieważ nic mi to nie dało i nie chciałam się męczyć. Czy hormony mogą mięć coś z tym wspólnego? Gdzie je mogę zbadać?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Zwykle udaje się zrzucić dodatkowe kilogramy podczas karmienia piersią - jest to dla kobiety bardzo duży wydatek energetyczny. Być może przyczyną Pani problemów jest zmiana nawyków żywieniowych czy styl życia - w szczególności brak regularnej aktywności fizycznej. Oprócz stosowania racjonalnej diety - eliminacja jak największej ilości cukrów prostych, produktów przetworzonych i białego pieczywa na rzecz dużej zawartości warzyw, dużej ilości płynów (woda) i pełnoziarnistego pieczywa, sugerowałbym regularne uprawianie sportu (pływanie, szybkie spacery, jazda na rowerze, bieganie) przynajmniej 30 minut dziennie. Zwykle zmiana stylu życia (a nie tylko restrykcje w diecie) daje oczekiwane rezultaty.

Oczywiście nie można wykluczyć przyczyn hormonalnych. Najczęstszą przyczyną nadmiernej wagi bywa niedoczynność tarczycy. Jeśli zmiany, które opisałem wyżej nie dają rezultatu, lub mimo wszystko niepokoi się Pani, sugeruję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu celem wykonania podstawowych badań hormonalnych, a w następnej kolejności u lekarza endokrynologa.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: