Problemy miesiączkowe

Moje miesiączki od samego początku były nieregularne. Miałam problemy z zajściem w ciążę, ale kiedy 2 lata temu urodziłam to dopiero zaczął się koszmar. Najpierw nie krwawiłam regularnie, bo karmiłam 14 m-cy. Teraz mam okres co 36 albo więcej dni i trwa nawet do trzech tygodni i jest skąpy. Lekarz mówi, że jest wszystko w porządku, ale mnie się tak nie wydaje. Jestem już tym zmęczona. Co robić?

Odpowiada Łukasz Fus:

Czy przed zajściem w ciążę kiedykolwiek była Pani diagnozowana z powodu zaburzeń miesiączkowania? Jeżeli jeszcze przed ciążą cierpiała Pani na zaburzenia hormonalne (np. hiperprolaktynemię lub PCO) możliwe, że po porodzie dolegliwości powróciły i uległy nasileniu. Ważne jest również określenie ile dokładnie upłynęło czasu od zaprzestania karmienia piersią. U kobiet karmiących nieregularne cykle miesiączkowe mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy od zakończenia karmienia.

Niemniej, nieprawidłowe krwawienia miesięczne utrzymujące się przez tak długi czas nie powinny być traktowane jako rzecz normalna. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywać, powinna Pani skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem ginekologicznym, który oceni zasadność diagnostyki zaburzeń miesiączkowania. Sposób postępowania będzie oczywiście zależał od wyników badań, jednak często pierwszym krokiem w leczeniu takich zaburzeń jest okresowe przyjmowanie terapii hormonalnej.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: