Czy to trzustka?

Ból ok.4cm w lewo od splotu, tuż pod żebrami. Nasilający się po posiłkach i to bez znaczenia, czy bardziej "zdrowych"; czy mniej. Przed posiłkiem to raczej ból miejscowy, zaś po posiłku jakby się rozciągał, aż do krańca lewego boku wzdłuż pasa pod żebrami. Byłem u gastrologa. Po gastroskopii i USG zbagatelizował objawy, a mnie boli coraz bardziej. Czy zrobić samemu prywatnie tomografię trzustki?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Ból brzucha nasilający się po posiłkach jest dosyć charakterystyczny dla choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, jednak wówczas wynik gastroskopii byłby jednoznaczny.

Silne dolegliwości bólowe po posiłku mogą być również powodowane niedokrwieniem jelit (zazwyczaj u starszych osób, z bardzo zaawansowaną miażdżycą) lub przewlekłym zapaleniem trzustki. Podobne objawy mogą także dawać przepukliny lub uchyłki przewodu pokarmowego.

Jeżeli bóle nasilają się, na pewno potrzebna jest dalsza diagnostyka ich przyczyn. Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest badaniem dokładniejszym niż USG i oprócz uwidocznienia trzustki pozwala także ocenić pozostałe narządy tej okolicy. Jednak znacznie łatwiej dostępnym (i tańszym) sposobem oceny funkcji trzustki jest wykonanie badań biochemicznych, takich jak aktywność amylazy i lipazy w surowicy. Warto również pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii - szczególnie, jeżeli jest Pan po 50. roku życia.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: