Męczący kaszel

Od mniej więcej roku (poza okresem letnim) odczuwam codziennie mokry, momentami męczący kaszel. Czasami jest mi przy nim niedobrze. Często kaszle bezpośrednio po wydmuchiwaniu nosa. Dodatkowo szybko się meczę (nie wiem czy to może mieć jakieś powiązanie). Brałem już leki podczas przeziębienia, ale kaszel nie minął i utrzymuje mi się już bardzo długi czas. Co może być tego przyczyną? Mam 18 lat, zaznaczam, że nigdy nie paliłem papierosów.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska

Istnieje bardzo wiele przyczyn przewlekłego kaszlu. Przewlekłe zapalenie oskrzeli, z racji Pana młodego wieku oraz tego, że nie pali Pan papierosów właściwie można wykluczyć. Przewlekły kaszel może być też spowodowany spływaniem wydzieliny z nozdrzy tylnych (najczęściej na tle alergicznym), refluksem żołądkowo-przełykowym czy astmą. Ponadto, kaszel (wywołany nadreaktywnością oskrzeli) może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy po ustąpieniu infekcji dolnych dróg oddechowych (szczególnie zapalenia oskrzeli). Czasem do przewlekłego kaszlu prowadzi też przyjmowanie niektórych leków. Warto też dodać, że nawet u osób szczepionych, kaszel może być wywoływany przez krztusiec.

Opisanych przez Pana objawów nie wolno bagatelizować dlatego sugeruję, aby zgłosił się Pan na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który po zbadaniu zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: