Ciąża a tarczyca

Jestem w 32 tygodniu ciąży. W 18 tygodniu ciąży zrobiłam badania hormonów tarczycy, mój wynik to 2,730 U/ml, gdzie zakres wartości referencyjnej wynosi 0,400- 4,000. Ginekolog powiedział, że to jest mała niedoczynność tarczycy i przepisał mi tabletki w postaci jodu. Oczywiście powiadomił mnie o skutkach bardzo dużej niedoczynności tarczycy, ale dodał żebym się nie martwiła. Czy na pewno nie powinnam się martwić. Czy poziom hormonów tarczycy będzie spadał. Za 4 dni mam kontrolne badania tarczycy i wtedy też będę znać wyniki. Proszę o radę czy po porodzie powinnam dalej diagnozować się pod kątem tarczycy.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Badanie poziomu TSH w surowicy (bo pewnie o tym badaniu Pani pisze) jest tylko jedną z metod oceny czynności tarczycy u kobiet w ciąży. Aby dokładniej ocenić funkcję tarczycy oznacza się również hormony fT3 i fT4. Pani wynik TSH sam w sobie nie jest wynikiem niepokojącym. Proszę jednak pamiętać, że nie można opierać się wyłącznie na wynikach badań laboratoryjnych bez oceny klinicznej, nie mogę więc udzielić Pani jednoznacznej porady.

W ciąży zapotrzebowanie na jod zwiększa się, dlatego powinna Pani stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować suplementację jodu. Pozwoli to uniknąć zagrożeń związanych z niedoborem jodu i niedoczynnością tarczycy u dziecka. Jeżeli wyniki badań kontrolnych będą prawidłowe (TSH pozostanie na tym samym lub nieco niższym poziomie, fT3 i fT4 będą w normie) to ryzyko dla dziecka jest znikome.

Po porodzie powinna Pani przede wszystkim zwracać uwagę, czy nie pojawiają się objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy (o symptomach tych zaburzeń może Pani przeczytać w serwisie Gazeta Zdrowie: https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,111848,9742113,Nadczynnosc_tarczycy.html oraz https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,111848,9742318,Niedoczynnosc_tarczycy.html ). U części kobiet w kilka tygodni lub miesięcy po porodzie może rozwijać się tak zwane poporodowe zapalenie tarczycy. Z reguły przebiega ono na początku z objawami nadczynności, które stopniowo zanikają i z czasem mogą przejść w objawy niedoczynności tarczycy. W przypadku podejrzenia zaburzeń tarczycy należy wówczas wykonać panel badań hormonalnych i na jego podstawie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: