Zespół policystycznych jajników bez wyraźnych objawów?

Ostatnio ginekolog po badaniu stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników. Czytałam troszkę na ten temat i niewiele mi się zgadza. Miesiączki występują u mnie regularnie, problemów z wagą i owłosieniem nie mam. Od trzech miesięcy z mężem staramy się o dziecko. Bezskutecznie. Czy powinnam podać się leczeniu hormonalnemu?

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

W rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników (PCOS) bierze się pod uwagę trzy grupy zaburzeń: (1) hiperandrogenizm (czyli występowanie objawów nadmiaru androgenów np. hirsutyzmu lub nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych); (2) brak owulacji lub nieregularna owulacja; (3) policystyczne jajniki (12 lub więcej pęcherzyków o średnicy 2-9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml) stwierdzone podczas przezpochwowego badania USG. Do rozpoznania PCOS potrzebne jest występowanie dwóch z ww. zaburzeń.

Podsumowując, rozpoznanie PCOS powinno być postawione w oparciu o objawy tj. zaburzenia miesiączkowania, brak owulacji i cechy hiperandrogenizmu (hirustyzm, trądzik) oraz poparte wykonaniem badania USG jajników oraz panelu badań hormonalnych (w 7. dniu cyklu należy zbadać następujące hormony: LH, FSH, testosteron, androstendion i prolaktynę). Leczenie można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu choroby zgodnie z ww. krokami.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: