Tabletki antykoncepcyjne - jak brać?

Czy stosując tabletki antykoncepcyjne należy zrobić przerwę na czas miesiączki, czy bez względu na jej wystąpienie, nadal brać tabletki? Wiem, że należy zrobić przerwę 7-dniową po skończonym opakowaniu, ale nie wiem jak postępować gdy wystąpi okres.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Stosując tabletki antykoncepcyjne, w których opakowaniu znajduje się 21 tabletek, tabletki należy przyjmować o stałej porze przez 21 dni. Przez następne 7 dni nie przyjmuje się tabletek i w tym czasie (zwykle 2. lub 3. dnia po przyjęciu ostatniej tabletki preparatu) występuje krwawienie z odstawienia. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć w 8. dniu, nawet jeśli krwawienie z odstawienia nadal trwa.

W przypadku przyjmowania tabletek, których liczba w opakowaniu wynosi 28, tabletki przyjmuje się bez przerwy, tzn. przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania. W tym przypadku krwawienie występuje podczas przyjmowania ostatnich 7 tabletek z opakowania. Nowe opakowanie należy rozpocząć nawet wtedy kiedy krwawienie jeszcze trwa.

Krwawienie pojawiające się poza siedmiodniową przerwą w przyjmowaniu tabletek (w przypadku tabletek pakowanych po 21) lub w czasie innym niż ostatnie 7 dni przyjmowania tabletek pakowanych po 28 może być spowodowane działaniem samych tabletek i nie należy ich wtedy odstawiać tylko dalej przyjmować je zgodnie z ulotką. Jeśli jednak krwawienie nawraca należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: