Problemy z tętnem

Od początku roku mam problemy z ciśnieniem a w zasadzie z tętnem. Mam takie pytanie: pomimo niedużego tętna np. 75 strasznie odczuwam samo bicie. Jest to dla mnie bardzo stresujące i bardzo mi to przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Również przy niewielkim wysiłku fizycznym serce niesamowicie mi wali mam lat 28 i nigdy wcześniej czegoś takiego nie odczuwałem. Badania wysiłkowe i echo serca nic nie wykazało a pomimo tego wciąż odczuwam to bicie. Mam do państwa prośbę co zrobić żeby to bicie ustało.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Uczucie kołatania serca, które Pan opisuje, może być objawem zaburzeń rytmu serca. Oprócz zwykłego EKG, podstawą dokładnej diagnostyki takich zaburzeń jest 24-godzinne badanie EKG, które monitoruje czynność serca przez całą dobę i pozwala wykryć tzw. napadowe zaburzenia rytmu. Zlecaniem takich badań i ich interpretacją zajmują się kardiolodzy.

Na początek warto jednak wykonać badania ogólne krwi, żeby wykluczyć inne schorzenia, takie jak np. zaburzenia elektrolitowe czy niedokrwistość. Jeżeli w ostatnim czasie źle Pan sypia, stracił na wadze lub źle toleruje ciepło, trzeba również oznaczyć poziom TSH, aby wykluczyć nadczynność tarczycy, która może powodować m.in. przyspieszoną czynność serca. Bardzo ważne jest, aby w każdym przypadku nasilenia objawów, a w szczególności pojawienia się bólu w klatce piersiowej lub silnej duszności jak najszybciej wezwać pomoc lekarską!

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: