Zapalenie płuc u dziecka

Czy dziecko może mieć zapalenie płuc, chociaż lekarz słuchawką nie słyszy szmerów? Pediatra zaleciła mojej czteroletniej córce rtg klatki piersiowej, obawiając się zapalenia atypowego. Nie chcę bez potrzeby narażać dziecka na promieniowanie. Jeśli w płucach nic nie słychać, mała niewiele kaszle, czy sam podwyższony poziom CRP jest wskazaniem do rentgena?

Dla atypowego zapalenia płuc charakterystyczny jest skryty i powolny początek i prawie bezobjawowy przebieg. Może występować kaszel, a temperatura ciała jest zazwyczaj prawidłowa lub nieznacznie podniesiona. Podczas badania fizykalnego lekarz zazwyczaj stwierdza tylko niewielkie odchylenia od normy i może nic nie "wysłuchać" w płucach. Dlatego jedyną metodą, żeby potwierdzić rozpoznanie atypowego zapalenia płuc jest wykonanie RTG klatki piersiowej, w którym zazwyczaj obecne są ewidentne zmiany świadczące o tej chorobie.

Proszę pamiętać, że wykonanie pojedynczego zdjęcia rentgenowskiego nie wiąże się z dużą szkodliwością dla dziecka. Natomiast brak RTG nie pozwoli na pewne postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia.

Więcej o: