Biopsja jelit

Jak wygląda biopsja jelit? Czy to boli? Ile trwa? Jak się przygotować?

Biopsja poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego - mówiąc ogólnie - polega na wprowadzeniu do jego światła rurki zakończonej kamerą (endoskopu), przez którą wprowadza się narzędzie (małe szczypczyki) służące do pobrania fragmentu ściany. W zależności od tego czy mówimy o dolnym czy górnym odcinku przewodu pokarmowego, badanie wygląda inaczej. Kolonoskop używany do badania jelita grubego wprowadzany jest przez odbyt. Badanie to można wykonywać w częściowym lub ogólnym znieczuleniu. Badanie wykonane bez znieczulenia jest nieprzyjemne, jednak niebolesne. W przypadku endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica) pacjent połyka ok. 1,5m długości endoskop a badanie wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu tylnej ściany gardła. Reakcje pacjentów zwykle zależą od natężenia odruchu wymiotnego i wahają się od znikomych po bardzo nieprzyjemne odczucia w czasie badania.

Przygotowanie do obydwu procedur również wygląda inaczej. Domyślam się, że w pytaniu chodzi o biopsję jelita grubego - od niego więc zacznę. Przygotowanie zajmuje zwykle ok. 24 - 48h, w ciągu których należy stosować wyłącznie dietę płynną. W tym czasie zaleca się także stosowanie doustnych środków przeczyszczających - makrogoli albo fosforanów. Wszystko to ma na celu należyte oczyszczenie jelita przed badaniem.

Przygotowanie do badania górnego odcinka z pobraniem wycinków ogranicza się do powstrzymania się od spożywania pokarmów i picia, odpowiednio na minimum 6 i 4 godziny przed badaniem.

Badanie endoskopowe, w zależności od badanego odcinka przewodu pokarmowego i stopnia przygotowania pacjenta do badania, trwa od kilkunastu do 45 minut.

Więcej o: