Domyślam się, że w pytaniu chodzi o tzw. torbiel włosową czy też zatokę włosową. Jest to choroba o nie do końca poznanej przyczynie. Dużą rolę przypisuje się jednak podłożu genetycznemu. W postaci klasycznej jest to wyścielona skórą niewielka zatoka, z której często wystaje kępka włosów widoczna na skórze okolicy lędźwiowej w linii pośrodkowej ciała (wzdłuż kręgosłupa). Dopiero zatkanie ujścia tej zatoki przez np. złuszczający się naskórek i reakcja zapalna (zwykle w wyniku podrażnienia przez wrastające włosy pacjenta) powodują powstanie szerzącego się w skórze i tkance podskórnej okolicy krzyżowej bolesnego ropnia lub przewlekłego stanu zapalnego z sączeniem się wydzieliny.
Niezwykle rzadka forma tej choroby może obejmować również okolicę odbytu co może prowadzić nawet do wytworzenia przetok między skórą i kanałem odbytu.
Rozważa się trzy możliwe mechanizmy powstawania tej odmiany. Pierwszym jest szerzenie się ulokowanej klasycznie zatoki w stronę odbytu. Drugim proces zapalny wywołany dostaniem się włosa do rany pooperacyjnej po operacji szczeliny odbytu. Po trzecie może to być klasyczna reakcja zapalna na ciało obce - w tym przypadku włos wrastający w skórę okolicy odbytu.
Ponieważ leczenie choroby jest wyłącznie chirurgiczne, a powodzenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, należy zgłosić się do chirurga niezwłocznie po zauważeniu niepokojących objawów (ból, zapalenie w okolicy ujścia zatoki)! Im dłużej zwlekamy, tym większe jest ryzyko, że choroba będzie się rozszerzać na skórę i tkankę podskórną coraz szerszej okolicy. Pamiętajmy też, że sposobem zapobiegania pojawieniu się takich objawów jest właściwa higiena okolicy krzyżowej i unikanie jej urazów.