Powiększone węzły chłonne jamy brzusznej

O czym świadczą powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej (do 1 cm), stwierdzone w usg? Inne węzły chłonne organizmu są prawidłowe. Usg nie wykazało też niczego niepokojącego w układzie pokarmowym

Zasadniczo węzły chłonne uważa się za powiększone, jeżeli ich średnica przekracza 1 cm. Aby odpowiedzieć dokładnie na Pana pytanie, trzeba ustalić, jaki rozmiar mają konkretne grupy węzłów w jamie brzusznej (przykładowo - węzły okołoaortalne mają w warunkach prawidłowych rozmiar do 1cm, natomiast węzły krezkowe - do 5mm).

Węzły chłonne jamy brzusznej mogą ulegać powiększeniu w wielu sytuacjach - w infekcjach bakteryjnych lub wirusowych, infestacjach pasożytami, chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego, chłoniakach i białaczkach. Niemniej, w większości przypadków węzły o średnicy 1 cm lub mniejszej u pacjenta bez żadnych dolegliwości nie stanowią powodu do niepokoju - ich rozmiar mieści się w granicach normy. Warto natomiast powtórzyć badanie USG za kilka miesięcy i ponownie ocenić ich rozmiar, żeby mieć pewność, że się nie powiększają.

Więcej o: