Światowy Dzień Wzroku

Ocenia się, że na świecie żyje około 269 milionów osób słabowidzących oraz 45 milionów dotkniętych ślepotą. Sześć lat temu ustanowiono Światowy Dzień Wzroku, by zwrócić uwagę na ich problemy, a także zapobiegać utracie wzroku zawsze, kiedy jest to możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Obchody Światowego Dnia Wzroku, które przypadają przede wszystkim w każdy drugi czwartek października (w tym roku obchodzimy go 11. października), koordynuje koalicja "VISION 2020: Right To Sight (Prawo do Widzenia)", zrzeszająca 26 organizacji międzynarodowych, w tym Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB), agencje rządowe i organizacje pozarządowe, a także specjalistów od zdrowia.

Głównym celem akcji jest promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia badań profilaktycznych. Światowy Dzień Wzroku ma także pomóc zwrócić uwagę rządów oraz ministrów zdrowia na problem, zachęcić ich do uczestnictwa w tej inicjatywie, a przede wszystkim przeznaczenia odpowiednich środków na realizację krajowych programów profilaktyki ślepoty. Organizatorzy wierzą, że pełna realizacja programu VISION 2020 pozwoliłaby zlikwidować do 2020 roku główne modyfikowalne czynniki odpowiedzialne za utratę wzroku. Strategia obejmuje: realną walkę z chorobami wzroku, rozwój zaplecza medycznego i technologicznego, a w wielu rejonach świata wprowadzenie powszechnej opieki medycznej.

W Polsce pierwsze obchody odbyły się już w 2006 roku. Głównie realizowane są w ramach kampanii społecznej "Dobry wzrok na całe życie", której patronuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Podobnie jak w ubiegłym roku placówki, które zostały partnerem tego programu profilaktycznego, oferują bezpłatne wstępne badanie wzroku. Tym razem w terminie: 11-14 października. Lista placówek oraz szczegóły dotyczące badań dostępne na stronie www.dobrywzroknacalezycie.pl

Nasza redakcja z okazji Światowego Dnia Wzroku przygotowała specjalny serwis poświęcony profilaktyce, chorobom oczu i wadom wzroku: (czytaj tutaj) Zapraszamy do lektury.

Więcej o: