Ten powszechny problem odbiera kobietom radość z życia. Pielęgniarka ma cenne wskazówki

Mięśnie dna miednicy - jedne z najbardziej niedocenianych, a najważniejszych w naszym organizmie. Jak o nie dbać, by cieszyć się zdrowiem i czerpać radość ze współżycia, radzi pielęgniarka z The London Clinic, Jane Simpson w książce "Mięśnie dna miednicy bez tabu".

Urolodzy, fizjoterapeuci, seksuolodzy, ginekolodzy, proktolodzy, chirurdzy czy nawet trenerzy personalni stykają się na co dzień z lawinowo rosnącą liczbą pacjentów i pacjentek uskarżających się na problemy związane z dysfunkcjami dna miednicy: nietrzymaniem moczu, wypadaniem narządów, przypadłościami jelitowymi i brakiem satysfakcji w czasie współżycia. A można to zmienić właściwą profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją.

Zobacz wideo Wojciechowska o tym, dlaczego zajęła się zdrowiem psychicznym dzieci w Polsce:

Fragment książki

Mięśnie dna miednicy odgrywają ważną rolę w życiu seksualnym, jeśli więc jeszcze nie zaczęłaś ćwiczyć, pora uświadomić sobie, jakie korzyści to przynosi. Wszyscy chyba znamy to uczucie podniesienia na duchu po długim spacerze albo dobrym treningu. Tak samo czuje się pochwa albo penis po sesji ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, a to przekłada się na lepsze erekcje, co bardzo podnosi (gra słów niezamierzona) na duchu. Seks jest czymś, co towarzyszy człowiekowi od zawsze — bez niego nikogo z nas nie byłoby na świecie. Jednak zwyczaje zmieniają się wraz ze zmianą naszego stylu życia. Z badania opublikowanego w piśmie „Lancet" na podstawie analizy zachowań seksualnych w czasie 30 lat wynika, że obecnie rozpoczynamy współżycie płciowe wcześniej niż kiedykolwiek w dziejach i pozostajemy aktywni seksualnie znacznie dłużej. Okazuje się też, że uprawiamy seks nieco rzadziej niż kiedyś, ponieważ mniej ludzi pozostaje w związkach małżeńskich i mieszka wspólnie (więc jest mniej okazji). Każdy człowiek jest inny, jeśli chodzi o to, jak często mamy ochotę na seks, i chociaż rozmowy o seksie nie są już tabu i coraz częściej widujemy sceny seksu w telewizji i internecie, ten temat wciąż jest dla nas krępujący. Jeżeli potrzebujesz pomocy, by zrozumieć, jaką rolę odgrywa dno miednicy w życiu seksualnym, dalsza część tego rozdziału powinna ci wiele wyjaśnić.

Okładka książki 'Mięśnie dna miednicy'.Okładka książki 'Mięśnie dna miednicy'. Mat. promocyjne Wydawnictwa Literackiego

Punkt G. Czy to mit?

Część kobiet wierzy, że mają punkt G, podczas gdy inne uważają, że jeśli nie osiągają orgazmu przy penetracji pochwy, to znaczy, że nie są stworzone do uprawiania seksu. Nie ma sensu rozważanie, czy jest się normalną. Każdy człowiek jest inny — i dobrze. Nie ma znaczenia, w jaki sposób dochodzi do podniecenia seksualnego, o ile jest to dla ciebie przyjemne. Pomimo wielu badań nie udało się udowodnić, czy punkt G istnieje, a jeśli tak, to gdzie się znajduje. Proszę więc, nie umieszczaj go na liście swoich zmartwień.

Gazy pochwowe

Jak w przypadku wielu innych tematów poruszanych w tej książce, gazy pochwowe są dolegliwością zgłaszaną rzadziej, niż ona występuje. Kiedy zdarza się ich wypuszczanie, towarzyszą temu dźwięk przypominający uwalnianie wiatrów oraz takie uczucie, jakbyś wypuszczała bańki. Jeśli to się przydarza w trakcie namiętnego stosunku, może w najlepszym razie wywołać wybuch śmiechu, a w najgorszym zniechęcić cię do seksu na zawsze. Dolegliwość ta może się pojawiać po porodach, gdy mięśnie dna miednicy są słabe i rozluźnione. Zdarza się to też u kobiet, które nigdy nie rodziły, kiedy penis partnera przesuwający się tam i z powrotem wtłacza powietrze do pochwy. Może się też zdarzyć po włożeniu do pochwy palców bądź gadżetów erotycznych. Gazy mogą się też uwolnić podczas pobierania wymazu do cytologii lub przy jakimkolwiek badaniu pochwowym, kiedy do pochwy wprowadza się wziernik, a z nim powietrze. Czasami jest to reakcja na ćwiczenia jogi — kiedy stajesz na głowie, powietrze dostaje się do pochwy, a potem uwalnia się, gdy się poruszasz. Jeżeli zdarzają ci się takie sytuacje, nie musisz tego znosić. Powinnaś zacząć ćwiczyć. Różnica między gazami pochwowymi a jelitowymi jest taka, że nad tymi pierwszymi nie masz żadnej kontroli.

Nietrzymanie moczu podczas stosunku

To może być bardzo krępujące doświadczenie. Nietrzymanie moczu może się zdarzyć w chwili osiągnięcia orgazmu, lecz często jest mylone z kobiecym wytryskiem, spowodowanym pobudzeniem seksualnym. Jest to kolejny rzadko zgłaszany problem. Kobiety raczej nie przychodzą do mnie na wizytę z powodu popuszczania moczu podczas seksu. To wcale nie znaczy, że nigdy nie spotkałam nikogo z tą dolegliwością — wręcz przeciwnie. Przeważnie występuje ona u tych kobiet, które zmagają się z nietrzymaniem moczu na co dzień. Zazwyczaj jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, ale nadreaktywny pęcherz także może powodować popuszczanie moczu podczas orgazmu. Kobiety wspominają o tym dopiero wtedy, gdy zwrócę się z bezpośrednim pytaniem. Wówczas często mówią: „O tak, to mi się zdarza od porodu… Zawsze kładę ręcznik na łóżku, tak na wszelki wypadek". Takie incydenty mogą być bardzo krępujące, mogą wpływać na twoją zdolność osiągania orgazmu, a nawet być źródłem problemów w waszym związku. Ogólnie rzecz biorąc, wspomniana przypadłość jest wynikiem słabych mięśni dna miednicy, więc pora zacząć je ćwiczyć. Pomocne też będzie opróżnianie pęcherza przed stosunkiem. Nie pij przed stosunkiem napojów o wysokiej zawartości kofeiny i wypróbuj pozycje, w których pęcherz nie jest uciskany. A przede wszystkim porozmawiaj o tym z partnerem — większość mężczyzn odnosi się do tego z całkowitym zrozumieniem.

Dyspareunia (bolesne stosunki seksualne)

Według Towarzystwa Seksuologicznego bolesne stosunki to problem 8–22% kobiet. Te dane są zatrważające. Kiedy pytam moje pacjentki, czy są aktywne seksualnie, często wyjawiają, że nie, chociaż żyją w długotrwałych związkach. To zaskakujące, jak wiele osób nie uprawia seksu z powodu bólu, utraty poczucia własnej wartości lub strachu po porodzie. Badanie z 2017 roku opublikowane w „BJOG: International Journal of Obstetrics and Gynaecology" wykazało, że jedna na dziesięć kobiet w Wielkiej Brytanii doświadcza bólu podczas stosunku. Co ciekawe (i chyba nie bardzo zaskakujące), dwie największe grupy zgłaszające bolesny seks to osoby w wieku od 16 do 24 lat oraz w wieku od 55 do 64 lat. Stwierdzono również, że ból podczas stosunku ma związek z suchością pochwy, poczuciem niepokoju i brakiem satysfakcji seksualnej. Mimo że bolesne stosunki są częstym problemem, bywa on niedostrzegany, gdyż jest to sprawa bardzo intymna. Jeżeli to jest twój przypadek (lub zrezygnowałaś z seksu z powodu bólu), pomocny może się okazać żel nawilżający lub olejek — w sprzedaży jest wiele dobrych produktów tego rodzaju, jak na przykład Yes lub Sylk, a jeśli wstydzisz się je kupić w aptece, możesz to zrobić przez internet. Jeżeli jesteś po porodzie lub w wieku okołomenopauzalnym, rozwiązaniem może być krem z estrogenem. Pomocne mogą się też okazać dilatory (rozszerzacze pochwy), które jednocześnie odbudują twoją pewność siebie. Zawsze dobrym pomysłem jest schudnięcie w razie potrzeby i unikanie zaparć, bo powodują dyskomfort, a nawet bolesność stosunków. Badacze twierdzą, że ćwiczenia mięśni dna miednicy prawdopodobnie pomagają w dyspareunii. Warto też się zastanowić nad terapią u fizjoterapeutki uroginekologicznej, która pomoże unormować napięcie dna miednicy, w poradni seksuologicznej. Jeżeli wszystko, co wiąże się z seksem, wywołuje negatywne skojarzenia, czasami przydatna okazuje się terapia kognitywno-behawioralna.

Przedwczesna ejakulacja

Ostatnie badania pokazują, że przedwczesna ejakulacja (PE) według subiektywnych ocen dotyka 20–30% mężczyzn na świecie. Terminem tym określamy sytuację, w której do ejakulacji dochodzi zbyt szybko, ale trzeba zauważyć, że jest to bardzo indywidualna ocena, co badacze wyraźnie zaznaczają. Wiele par jest zadowolonych ze swojego współżycia, więc nie chciałabym stwarzać problemu tam, gdzie go nie ma. Jednak jeżeli zbyt wczesny wytrysk cię niepokoi, to mam nadzieję, że poniższe informacje okażą się przydatne. U przeciętnego mężczyzny do ejakulacji dochodzi około 4–8 minut po penetracji pochwy. Natomiast przedwczesna ejakulacja następuje około minuty po penetracji, a czasem nawet przed penetracją. Przedwczesny wytrysk może mieć wiele przyczyn. Możliwe, że przydarzyło się to podczas pierwszego doświadczenia seksualnego i partnerka nie wykazała zrozumienia albo wręcz była nieprzyjemna, przez co mężczyzna stale odczuwa strach przed niepowodzeniem. Czasem wiąże się to ze stresem, ale może mieć też podłoże medyczne. Jeżeli przedwczesna ejakulacja wynika z przyczyn medycznych, należy zgłosić się do lekarza. Mogło się to zacząć w młodości, kiedy usiłowałeś się masturbować z niepokojem, że ktoś cię przyłapie, lub pierwsze intymne zbliżenia przeżywałeś z dziewczyną u niej w domu, bojąc się, że jej rodzice wrócą lada chwila. Jest wiele przyczyn przedwczesnego wytrysku i wiele sposobów pozwalających zaradzić temu problemowi. Jeżeli cierpisz na PE, nie sądź, że jesteś jedyny — pomyśl o pozostałych 20–30% mężczyzn, którzy mają te same kłopoty. Istnieją solidne podstawy, by twierdzić, że ćwiczenia dna miednicy mają wpływ na poprawę sytuacji związanej z przedwczesnym wytryskiem. Ćwiczenia są proste, można je wykonywać dosłownie wszędzie i nie zabierają dodatkowego czasu, więc możesz rozpocząć je już dziś!

Możesz stosować dwie różne techniki służące opóźnieniu ejakulacji. Jedna z nich nazywa się przerwij–ściśnij, a druga stop–start. Technika przerwij–ściśnij polega na masturbacji (może pomagać ci partnerka) prawie do punktu osiągnięcia orgazmu, kiedy to masz przerwać i mocno ścisnąć koniec penisa. Powtórz to cztery lub pięć razy. Kolejnym razem pozwól, by doszło do wytrysku. Drugi sposób to stop–start: masturbujesz się do momentu bliskiego ejakulacji, po czym przestajesz i czekasz, aż poziom podniecenia opadnie. Powtórz to ze trzy razy, po czym pozwól, by doszło do wytrysku. Możesz ćwiczyć w ten sposób, jak często chcesz. Po kilku tygodniach powinieneś już mieć poczucie, że umiesz opóźniać wytrysk i że jesteś w stanie do pewnego stopnia nad nim panować. Niektórym pomaga też masturbacja na godzinę lub dwie przed stosunkiem. Istnieją też leki stosowane w takich przypadkach, szczególnie dapoksetyna (Priligy). To pierwszy lek dopuszczony w Wielkiej Brytanii do leczenia przedwczesnego wytrysku. Aby go kupić, potrzebna będzie recepta od lekarza. Czasami zaleca się mężczyznom posmarowanie penisa kremem znieczulającym na kilka minut przed stosunkiem. Jednak kiedy to zrobisz, będziesz musiał użyć prezerwatywy, by nie znieczulić pochwy partnerki. Jeżeli wypróbujesz kilka z przedstawionych tu sposobów i problem nie zniknie, powinieneś zwrócić się o pomoc do poradni seksuologicznej.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (ED), inaczej impotencja, to bardzo częsty problem, który w różnym stopniu dotyczy około połowy mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat. Jeżeli nie jesteś pewien, czy na to cierpisz, znajdź miejsce, w którym uzyskasz diagnozę. Możesz zwrócić się do urologa lub seksuologa. Wielu z nich użyje poniższego kwestionariusza. Może on pomóc zarówno tobie, jak i lekarzowi ocenić skalę problemu i zastosować skuteczną terapię. Większości mężczyzn zdarza się w pewnym momencie życia, że nie są w stanie uzyskać erekcji albo tracą ją podczas stosunku. To całkowicie normalne i nie powinno być powodem do zmartwień. Przyczyną może być stres, zmęczenie, nadmierne spożycie alkoholu. Możliwe, że wasz związek przechodzi kryzys i iskra namiętności zgasła. Nie ma to nic wspólnego z twoim zdrowiem. Musisz o tym pamiętać, bo impotencja może się rozpocząć z powodu strachu przed niepowodzeniem. A może już w ogóle przestałeś próbować? Zaburzenia erekcji wymagają podjęcia jakichś kroków dopiero wtedy, gdy problem się powtarza. Czasami istnieją fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji, więc jeśli zacząłeś nagle miewać takie objawy, zalecam przeprowadzenie badań ogólnych. Wśród schorzeń, które mogą leżeć u podłoża problemów ze wzwodem, są: choroba serca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, a także przeprowadzona prostatektomia radykalna. Proszę, nie wpadaj w panikę, tylko się przebadaj.

Fragment pochodzi z książki "Mięśnie dna miednicy bez tabu. Zadbaj o swój komfort i ciesz się życiem" w przekładzie Doroty Dziewońskiej opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie.

Więcej o: