Wstrząs kardiogenny

Osoby z dolegliwościami ze strony serca bardzo często wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Nie inaczej jest w przypadku wstrząsu kardiogennego, który jest, niejednokrotnie śmiertelnym powikłaniem po przebytym zawale. Wstrząs kardiogenny może być również skutkiem nieprawidłowo kontrolowanej lub nieleczonej niewydolności mięśnia sercowego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ten rodzaj wstrząsu prowadzi do zaburzenia tzw. frakcji wyrzutowej serca, czyli stosunku ilości krwi wtłaczanej przez jedną z komór do tętnicy, w czasie pojedynczego skurczu mięśnia sercowego, do tej która w nim pozostaje. Zaburzenie tego procesu występuje u pacjentów po zawale serca , z zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami rytmu, niedomykalnością tętnic, czy kardiomiopatią. Czasem schorzenie jest powikłaniem wywołanym przyjmowanymi lekami nasercowymi.

Zobacz wideo

Wstrząs kardiogenny - objawy i diagnoza

Zmiany w obrębie mięśnia sercowego nie zawsze mają gwałtowny przebieg, bardzo często rozwijają się powoli a towarzyszące im objawy mogą mieć bardzo różne nasilenie i nie zawsze występują równocześnie. Tym, na co najczęściej uskarżają się chorzy i na co należy zwrócić uwagę są m.in.:

- tzw. "zimne poty" i blada skóra

- zaburzenia świadomości

- znaczny spadek temperatury ciała

- szybki, głęboki oddech

- przyśpieszone, ale słabo wyczuwalne tętno

- niskie ciśnienie tętnicze

- skąpomocz

Mimo charakterystycznych dolegliwości postawienie diagnozy jedynie w oparciu o ich analizę jest nie do końca możliwe. W celu uzyskania jednoznacznej odpowiedzi konieczne jest wykonanie ECHA serca . Badanie to zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości a tym samym pozwala na dokładne przyjrzenie się zmianom.

Wstrząs kardiogenny - leczenie

W leczeniu wstrząsu kardiogennego stosuje się przede wszystkim farmakologię. Chorzy przyjmują głównie środki poprawiające kurczliwość serca , jednak mimo terapii i opieki lekarskiej blisko połowa pacjentów umiera.

Czytaj także:

Ostra niewydolność serca

Zespół Alagille'a

Choroba niedokrwienna serca, a dieta.

Badanie EKG Holter (Całodobowe monitorowanie pracy serca)

Kardiomiopatia

Więcej o: