Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ten rodzaj wstrząsu prowadzi do zaburzenia tzw. frakcji wyrzutowej serca, czyli stosunku ilości krwi wtłaczanej przez jedną z komór do tętnicy, w czasie pojedynczego skurczu mięśnia sercowego, do tej która w nim pozostaje. Zaburzenie tego procesu występuje u pacjentów po zawale serca , z zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami rytmu, niedomykalnością tętnic, czy kardiomiopatią. Czasem schorzenie jest powikłaniem wywołanym przyjmowanymi lekami nasercowymi.
Zmiany w obrębie mięśnia sercowego nie zawsze mają gwałtowny przebieg, bardzo często rozwijają się powoli a towarzyszące im objawy mogą mieć bardzo różne nasilenie i nie zawsze występują równocześnie. Tym, na co najczęściej uskarżają się chorzy i na co należy zwrócić uwagę są m.in.:
- tzw. "zimne poty" i blada skóra
- zaburzenia świadomości
- znaczny spadek temperatury ciała
- szybki, głęboki oddech
- przyśpieszone, ale słabo wyczuwalne tętno
- niskie ciśnienie tętnicze
- skąpomocz
Mimo charakterystycznych dolegliwości postawienie diagnozy jedynie w oparciu o ich analizę jest nie do końca możliwe. W celu uzyskania jednoznacznej odpowiedzi konieczne jest wykonanie ECHA serca . Badanie to zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości a tym samym pozwala na dokładne przyjrzenie się zmianom.
W leczeniu wstrząsu kardiogennego stosuje się przede wszystkim farmakologię. Chorzy przyjmują głównie środki poprawiające kurczliwość serca , jednak mimo terapii i opieki lekarskiej blisko połowa pacjentów umiera.
Choroba niedokrwienna serca, a dieta.