Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Śluzak to konsekwencja odkładającego się w jamie otrzewnej śluzu i galaretowatej mazi. Zaleganie w niej treści to najczęściej skutek pęknięcia, zazwyczaj samoistnego, znajdującej się na jajniku, pęcherzyku żółciowym lub woreczku robaczkowym torbieli. Pojawienie się cysty to powikłanie po stanie zapalnym wyrostka lub konsekwencja rozwoju kamieni kałowych, które uniemożliwiają swobodny przepływ śluzu. Śluzak jest o tyle nietypowym nowotworem, że tak jak ogromna większość nowotworów, nie rozprzestrzenia się ani przez naczynia krwionośne, ani węzły chłonne.
Schorzenie dwa razy częściej diagnozowane jest u mężczyzn i współistnieje z zapaleniem wyrostka robaczkowego. W przypadku kobiet wystąpienie śluzaka łączy się z rakiem jajnika . Zależność tą obserwuje się u blisko 30 proc. wszystkich pacjentek. U niewielkiej grupy chorych widoczne są zmiany nowotworowe woreczka robaczkowego. Mimo tych powiązań zdania co do jednoznacznej przyczyny występowania tego typu nowotworu wśród badaczy nadal są mocno podzielone.
W oparciu o rodzaj nabłonka oraz typ zmian medycyna wyróżnia trzy postaci choroby: rozsianą śluzakowatość gruczołową otrzewnej, śluzakowatość rakowa otrzewnej oraz postać mieszana.
Pierwsza z nich charakteryzuje się szybkim rozrastaniem i rozprzestrzenianiem się zmian, ma niewielką zdolność do uszkadzania budowy komórek. Nadaje im cechy typowe dla ognisk nowotworowych . W drugiej odsłonie śluzak wytwarza znacznie więcej takich komórek, jednak nie obserwuje się pierwotnych zmian sugerujących wcześniejszą obecność komórek rakowych. Postać mieszana łączy powyższe cechy.
Klasyczną dolegliwością mogącą sugerować zmiany w jamie otrzewnej jest długo utrzymująca się dyspepsja, czyli niestrawność . Wraz z jej pojawieniem brzuch pacjenta zaczyna nie tylko boleć, ale znacznie się powiększa i delikatnie zmienia kształt. U chorych zaczyna przypominać wielki zbiornik. Dodatkowo pacjenci skarżą się na wzdęcia oraz zaparcia. Zmiana ta sprzyja powstawaniu przepukliny i czasem bywa przyczyną niepowodzeń przy staraniu się o dziecko. Zignorowanie tych objawów i nie wprowadzenie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnej niewydolności jelit oraz zapalenia otrzewnej.
Obok wywiadu najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jest badanie histopatologiczne. Niestety bardzo często zdarza się, że obecność guzów w otrzewnej odkrywana jest podczas zabiegu operacyjnego wykonywanego z zupełnie innej przyczyny.
Przy rozpoznaniu śluzaka zleca się zabieg. Polega on na usunięciu otrzewnej wraz ze zmianami a nie tylko guzów. Usunięcie wszystkich ognisk chorobowych daje gwarancję powodzenia. Po operacji pacjent przyjmuje dodatkowo serie chemioterapii.
Ból brzucha w prawym boku - na pewno atak wyrostka robaczkowego