Polekowy nieżyt nosa

Pojawienie się kataru najczęściej łączymy z alergią lub niegroźną infekcja. Aby go złagodzić, a przede wszystkim pozbyć się problemu najczęściej sięgamy po krople do nosa lub inne preparaty. Niestety może się zdarzyć, że zamiast pomóc sprawią, że objawy staną się jeszcze bardziej dokuczliwe. Co gorsza uporczywy katar może być powiązany z przyjmowaniem niektórych leków nie mających żadnego związku z uczuleniem czy przeziębieniem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Polekowy nieżyt nosa, w pierwszej kolejności uchodzi za powikłanie po zbyt długim stosowaniu kropli do nosa, które od kataru miały uwolnić. Korzystanie z nich dłużej niż siedem dni może sprawić, że wywołają skutek odwrotny od zamierzonego. Katar, zamiast ustąpić, znacznie się nasila, płyn w warstwie podskórnej się zatrzymuje, a sam nos staje się obrzęknięty.

Nasilenie objawów obok kłopotów z oddychaniem, wysuszeniem błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła znacząco wpływa na jakość snu. Pacjenci budzą się w nocy aby się napić i nawilżyć gardło. Konieczność popijania zwiększa częstotliwość nocnych wizyt w toalecie. Bardzo często po przebudzeniu pacjenci mają chrypkę. Kłopoty ze snem powodują ciągłe zmęczenie, osłabienie oraz rozdrażnienie.

Ten szczególny rodzaj nieżytu może się pojawić u osób przyjmujących leki na obniżenie ciśnienia, depresję, niektóre środki antykoncepcyjne oraz doustne środki obkurczające śluzówkę nosa.

Pozbycie się polekowego nieżytu nosa może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszej kolejności zaleca się płukanie jamy nosowej roztworem chlorku sodu lub wody morskiej. W przypadku pacjentów, u których leczenie doraźne nie przynosi efektów zleca się tzw. konchoplastykę, czyli korekcję małżowin nosowych.

Jednak, aby mogło być ono skuteczne niezbędne jest odstawienie kropel czy leków mogących wywoływać polekowy nieżyt nosa.

Czytaj także:

Bakteryjny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa

Katar i inne nieszczęścia

Katar sienny (pyłkowica)

Anosmia

Więcej o: