Zespół Sneddona

Charakterystyczne zasinienie oraz prowadzące do udaru mózgu, znaczne zwężenie naczyń to najbardziej charakterystyczne objawy zespołu Sneddona. Mimo że choroba może zapowiadać zmiany w obrębie tkanki łącznej nie wiele ma z nią wspólnego. Najczęściej ma podłoże autoimmunologiczne, a przyczyna jej występowania nie jest do końca znana.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za rozwój zespołu Sneddona odpowiada rozwijający się samoistnie w naczyniach krwionośnych stan zapalny. Ich zwężenie oraz nieprawidłowy przepływ krwi sprawia, że mięśniówka rozrasta się, a naczynia ulegają włóknieniu. Zbyt mała ilość krwi trafiająca do poszczególnych odcinków układu nerwowego prowadzi do udaru oraz wywołuje charakterystyczne zmiany na skórze .

Objawy

Schorzenie ma charakter naczyniowy. Obok widocznych czerwono-niebieskich, układających się siateczkowato rozszerzonych naczyń krwionośnych na skórze oraz nawracających udarów choroba może zająć także narządy wewnętrzne (serce, płuca, nerki). Jednak w większości przypadków zmiany nie są duże i nie wywołują dodatkowych dolegliwości. Czasem pojawiają się obrzęki, zakrzepy żył oraz zatory płucne.

Diagnoza

Mimo że pojawiające się na skórze zmiany zazwyczaj nie pozostawiają wątpliwości konieczne jest wykonanie podstawowych badań. Przede wszystkim zleca się morfologię oraz ocenia działanie ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo należy przeprowadzić testy pozwalające wykluczyć zespół antykardiolipinowy (choroba tkanki łącznej), guzkowate zapalenie tętnic i tocznia rumieniowatego układowego.

Leczenie

Walka z chorobą jest bardzo trudna, a całkowite wyleczenie praktycznie niemożliwe. Stosowane glikokortykosteroidów czy immunosupresantów zazwyczaj nie przynosi efektów. Dlatego najczęściej sięga się po leczenie doraźne w postaci kwasu acetylosalicylowego.

Czytaj także:

Choroba Schönleina-Henocha

Choroba Duhringa (Choroba Dühringa)

Keloid (bliznowiec)

Toczeń

Zespół Sjögrena (zespół Sjogrena, choroba Mikulicza-Radeckiego)

Więcej o: