Liszajec zakaźny - objawy, diagnoza, leczenie

Liszajec zakaźny jest często występującym bakteryjnym zapaleniem skóry, wywoływanym wspólnie przez gronkowce i paciorkowce Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Może wystąpić jako zakażenie pierwotne lub jako powikłanie innych chorób skórnych, np. atopowego zapalenia skóry, wszawicy, świerzbu, ospy wietrznej.

Liszajcem można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub jego rzeczami. Szczególnie dotyka dzieci w wieku 2-6 lat uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Liszajec atakuje skórę twarzy, rzadziej rąk i szyi.

Liszajec zakaźny objawy

O zakażeniu liszajcem świadczą charakterystyczne pęcherze wypełnione wodnistą cieczą, które pękają tworząc miodowe strupy. Zmianom towarzyszy świąd oraz niewielki ból oraz powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Obszar zainfekowanej skóry może się powiększać.

Liszajec zakaźny leczenie

W przypadku małych zmian stosuje się leczenie miejscowe. Stosuje się kremy i maści antybiotykowe, emulsje i aerozole oraz środki odkażające (woda utleniona). Lekarz może także zalecić stosowanie antybiotyków.

Przy większych lub rozsianych zmianach lekarz może zlecić przeprowadzeni badań bakteriologicznych i zlecić terapię ogólną. Zazwyczaj zmiany znikają bardzo szybko.

W przypadku zakażenia liszajcem zakaźnym bardzo istotna jest dbałość o higienę, częsta zmiana ubrań oraz unikanie ciepłych i wilgotnych pomieszczeń. Należy używać tylko swojego ręcznika. Natomiast dzieci zarażone liszajem nie powinny kontaktować się z innymi dziećmi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Łojotokowe zapalenie skóry

Więcej o: