EEG (elektroencefalogram)

Elektroencefalografia to zupełnie bezbolesne i nie inwazyjne badanie oceniające czynności mózgu. Najczęściej zlecane jest u pacjentów z podejrzeniem padaczki, chorobami organicznymi mózgu oraz u cierpiących z powodu zaburzeń snu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Komórki mózgowe komunikują się przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu.

">Badanie EEG polega na elektrody są umieszczone na skórze głowy w wielu regionach aby wykrywać i rejestrować impulsy elektryczne mózgu. Przy pomocy tego badania można wykryć niektóre zaburzenia, poprzez analizę fal mózgowych. To badanie nie jest "czytaniem myśli" ani nie wykrywa "starości".

Opis badania EEG

Badanie jest przeprowadzane przez technika EEG w specjalnym pomieszczeniu, albo w szpitalu albo w przychodni. Pacjent leży na leżance lub rozkładanym krześle. Technik umieści 16 do 25 metalowych elektrod (w kształcie dysku) w wielu miejscach na skórze głowy pacjenta. Elektrody są utrzymywane przy pomocy klejącej pasty. Elektrody są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie drukowane na papierze. Pacjent powinien leżeć nieruchomo z zamkniętymi oczami, ponieważ wszelki ruch może spowodować zaburzenia zapisu. Pacjent może być poproszony o wykonanie podczas badania pewnych czynności, takich jak: głębokie i szybkie oddychanie przez kilka minut, lub patrzenie na bardzo jasne migające światło.

Przygotowanie do badania EEG

Powinno się umyć włosy dzień przed badaniem. Nie wolno używać olejków, sprayów, lakierów ani żelów do włosów przed badaniem. Lekarz prowadzący może poprosić o wstrzymanie się od przyjmowania niektórych leków. Należy powstrzymać się od spożywania wszelkich pokarmów zawierających kofeinę co najmniej 8 godzin przed badaniem. Czasami jest konieczne spanie podczas badania, albo pacjent może być poproszony o skrócenie snu w noc przed badaniem. Nic dodatkowego się nie odczuwa podczas badania. Jeżeli cierpisz na padaczkę, migające światła lub intensywne oddychanie mogą spowodować napad choroby. Obsługa obecna podczas badania jest przeszkolona na wypadek gdyby atak się wydarzył.

Wyniki EEG

EEG jest wykorzystywane do pomocy w diagnostyce i określaniu typu następujących schorzeń:

padaczki

stanu splątania

urazów głowy

guzów mózgu

zakażeń

chorób zwyrodnieniowych

zaburzeń metabolicznych wpływających na mózg

zaburzenia snu

zaburzenia świadomości

potwierdzenia śmierci mózgu u pacjentów w śpiączce

Badanie nie jest stosowane do "czytania myśli", oceny inteligencji, diagnostyki chorób psychicznych. Wyniki prawidłowe: fale mózgowe mają prawidłową częstotliwość, amplitudę i cechy.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Wylew (Udar krwotoczny mózgu)

Encefalopatie

Biofeedback - dobierz metodę do potrzeb

Padaczka, czyli jak żyć z tą chorobą

Mózg pod kontrolą

Więcej o: