Cystografia

Cystografia to badanie pęcherza moczowego

Artykuł jest częścią publikacji pochodzącej z nowej serii Biblioteki Gazety Wyborczej pt.: Wielka Encyklopedia Medyczna, którą nabyć można w Kulturalnym Sklepie lub w każdą środę w kiosku

Badanie radiograficzne pęcherza moczowego przeprowadzane po podaniu drogą dożylną lub bezpośrednio do pęcherza moczowego za pomocą cewnika środka kontrastującego. Dzięki powstałemu w ten sposób kontrastowi na zdjęciu rentgenowskim widać zarys pęcherza, możliwe jest przyjrzenie się jego umiejscowieniu, kształtowi, rozmiarowi i strukturze powierzchni wewnętrznej.

Badanie to wykonuje się w celu przeprowadzenia analizy zniekształceń, przesunięć, uszkodzeń, guzów niezłośliwych i złośliwych oraz innych schorzeń pęcherza moczowego. Podczas mikcji, czyli oddawania moczu przez pacjenta poddanego badaniu (cystografia mikcyjna), możliwa jest też analiza dynamiki opróżniania pęcherza moczowego oraz ewentualnych resztek pozostałych po jego zakończeniu, tak jak to się zdarza w przypadku utrudnionego oddawania moczu (przerost prostaty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo

Czytaj także:

Pęcherz moczowy

Sfinkterotomia

Moczówka prosta

Hiperaldosteronizm wtórny (Aldosteronizm wtórny)

Wazopresyna

Więcej o: