Co można zobaczyć
RTG najczęściej wykonuje się po urazach, by stwierdzić, czy nie doszło do złamania kości, ponieważ akurat tkankę kostną świetnie na nim widać. Często wykonuje się również rentgen klatki piersiowej, gdyż dzięki niemu można dosyć dokładnie obejrzeć płuca i serce. Jeśli dziecko połknęło jakieś obce ciało, na przykład metal, można sprawdzić podczas RTG, czy samo wydali połknięty przedmiot, czy konieczna będzie interwencja.
Bezpieczeństwo
Promieniowanie X w dużych dawkach jest szkodliwe dla ludzkiego ustroju. Dlatego podczas badania stosowane są niewielkie dawki i bardzo krótki czas naświetlania. Nie ma jednak sensu protestować, gdy lekarz zleca wykonanie zdjęcia. Po pierwsze, zalety dokładnej diagnozy przewyższają ewentualny negatywny wpływ na zdrowie. Po drugie, w przypadku dzieci stosuje się naprawdę znikome dawki promieniowania, jak również specjalne folie wzmacniające, które pozwalają dodatkowo zmniejszyć dawkę promieni.
Badanie maluszka
Trwa kilka sekund. Towarzyszący dziecku rodzice ubierani są w specjalne fartuchy ochronne.
Obecność rodziców
Wskazana. Jednak jeśli mama jest w ciąży, nie wolno jej brać udziału w badaniu i musi zastąpić ją tata.
Ważne
W diagnozowaniu wad serca przeważnie najpierw zaleca się wykonanie RTG. USG (echo) serca zalecane jest dopiero wtedy, kiedy na obrazie RTG widać coś niepokojącego. Zabieg USG, choć mniej szkodliwy, trwa bardzo długo i wymaga podania dziecku środków uspokajających lub wręcz wprowadzenia go w narkozę.
Warto wiedzieć
Badanie RTG wykonuje się także z użyciem kontrastu. U dzieci jest to np. badanie układu moczowego, gdy maluchy często lub przewlekle chorują na nerki czy zakażenia układu moczowego. W miejscowym znieczuleniu podaje się przez cewnik dziecku kontrast do pęcherza i bada je w momencie, kiedy siusia pod ekranem RTG. To pozwala dokładnie ocenić wygląd i pracę układu moczowego dziecka. Często również robi się badanie przewodu pokarmowego. Maluchowi podaje się doustnie zupełnie nieszkodliwą papkę barytową i sprawdza się, jak przechodzi ona przez przełyk, żołądek, jelita. Ba-danie można wykonać już u noworodków.
Cena badania
25-90 zł, czasem więcej, zależnie od ilości pozycji i zakresu badania.
Zdrowe dziąsła to zdrowe... płuca