Masz problemy ze snem? Może to wina diety. 7 produktów, których NIE należy jeść wieczorem

Dobrze skomponowana kolacja pozwoli nam nie tylko utrzymać szczupłą sylwetkę, ale również sprawi, że łatwiej będzie nam zapaść w błogi sen. Oto 7 rzeczy, których należy unikać przed pójściem spać.
Przed snem nie warto sięgać po ciężkie, tłuste potrawy. Przed snem nie warto sięgać po ciężkie, tłuste potrawy. pixabay.com

Ser żółty

Żółty ser zawiera dużo wapnia i białko, jednak jest on również dosyć ciężkostrawny. Może powodować wzdęcia, bóle brzucha, co skutecznie zaburzy sen. Dlatego unikaj jedzenia go wieczorem.

Jednak to nie wszystko. Ser żółty zawiera tyraminę - aminokwas, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Sprawia on, że stajemy się bardziej pobudzeni, czujni, co z kolei może przełożyć się na kłopoty z zaśnięciem.

chili chili pixabay.com

Pikantne przyprawy

Pikantne potrawy podnoszą temperaturę ciała, co może skutkować zaburzeniami snu. Ponadto osoby z wrażliwszym żołądkiem po zjedzeniu ostrych przypraw prawdopodobnie będą borykały się dodatkowo z problemami trawiennymi. To również nie sprzyja nocnej regeneracji.

Mięso jest bogate w białko Mięso jest bogate w białko CC BY-ND 2.0 / Nick Harris / Flickr.com

Produkty wysokotłuszczowe

Podczas snu organizm wycisza się, zwalnia, regeneruje. Tymczasem, serwując mu ciężką, tłustą potrawę do przetrawienia, uniemożliwiasz mu to. Zamiast zatem zapaść w sen, układ trawienny stara się sprostać zadaniu, które przed nim stawiasz.

Warto mieć świadomość, że tłuszcz, którego organizm nie będzie w stanie w nocy przetrawić, odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci płytek miażdżycowych, co stanowi prostą drogę do chorób serca.

To nie oznacza, że należy całkowicie wystrzegać się tłuszczu wieczorem. Warto jednak sięgnąć po tłuszcze roślinne, np. olej rzepakowy lub lniany, przy zachowaniu rozsądnej ilości (1-2 łyżki).

kawa kawa pixabay.com

Kawa

Osoby wrażliwe na kofeinę, jeśli chcą napić się kawy, powinny to zrobić najpóźniej 4-6 godzin przed snem. To samo dotyczy herbaty, gdyż teina również może pobudzać organizm.

Ponadto zarówno kawa, jak i herbata działają moczopędnie, co także ma znaczenie w przypadku zaburzeń snu.

- W 2013 r. gościłem na targach we Frankfurcie. Tam po raz pierwszy zobaczyłem pierwszy samochód koncepcyjny Concept Coupe, który pokazywał, że volvo ma zamiar całkowicie się zmienić. Postępowało to bardzo szybko: kilka miesięcy później pojawił się Concept XC Coupe, chwilę później dwudrzwiowe  Volvo Concept Estate i XC90 - mówi Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Polska. - Przed nami najnowsze samochody S90 i V90. Nie mają one nic wspólnego z poprzednikami. Są na całkowicie nowej płycie podłogowej, mają nowe silniki i architekturę elektroniczną. Co ciekawe, koszt ich wyprodukowania, nawet jak na branżę motoryzacyjną, był olbrzymi. Volvo wyłożyło na ten cel prawie 11 miliardów dolarów. To dwa razy więcej pieniędzy niż koszt mostu pomiędzy Malmo a Kopenhagą - opowiada. Goście bydgoskiego salonu samochodowego Nordic Motor podczas sobotniej imprezy 'Z Volvo po winnicach' mogli również skosztować unikatowych win ze sklepu 'Przyjaciele na winie' i spotkać się z ich twórcami, m.in. Marko Primosiciem z włoskiej winnicy Primosic i Constantinem Quintem z niemieckiej winnicy Weingut Quint. Wieczór osłodziły belgijskie czekolady Bą Bą oraz koncert kwintetu smyczkowego Spring Quintet. Za rok Volvo będzie obchodzić 90 urodziny, wtedy firma odsłoni kolejny model V90 Cross Country - W 2013 r. gościłem na targach we Frankfurcie. Tam po raz pierwszy zobaczyłem pierwszy samochód koncepcyjny Concept Coupe, który pokazywał, że volvo ma zamiar całkowicie się zmienić. Postępowało to bardzo szybko: kilka miesięcy później pojawił się Concept XC Coupe, chwilę później dwudrzwiowe Volvo Concept Estate i XC90 - mówi Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Polska. - Przed nami najnowsze samochody S90 i V90. Nie mają one nic wspólnego z poprzednikami. Są na całkowicie nowej płycie podłogowej, mają nowe silniki i architekturę elektroniczną. Co ciekawe, koszt ich wyprodukowania, nawet jak na branżę motoryzacyjną, był olbrzymi. Volvo wyłożyło na ten cel prawie 11 miliardów dolarów. To dwa razy więcej pieniędzy niż koszt mostu pomiędzy Malmo a Kopenhagą - opowiada. Goście bydgoskiego salonu samochodowego Nordic Motor podczas sobotniej imprezy 'Z Volvo po winnicach' mogli również skosztować unikatowych win ze sklepu 'Przyjaciele na winie' i spotkać się z ich twórcami, m.in. Marko Primosiciem z włoskiej winnicy Primosic i Constantinem Quintem z niemieckiej winnicy Weingut Quint. Wieczór osłodziły belgijskie czekolady Bą Bą oraz koncert kwintetu smyczkowego Spring Quintet. Za rok Volvo będzie obchodzić 90 urodziny, wtedy firma odsłoni kolejny model V90 Cross Country ŁUKASZ ANTCZAK

Alkohol

Teoretycznie alkohol pomaga zasnąć. Niestety, korzyść jest tylko pozorna, gdyż w rzeczywistości zaburza on wejście w głęboką fazę snu. W rezultacie nawet po 8 godzinach spędzonych w łóżku wstajesz zmęczony, niezregenerowany. Wszystko przez to, że poalkoholowy sen jest bardzo niski jakościowo.

Słodycze mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie Słodycze mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fot. Pixabay

Słodycze

Wracając późno do domu, najłatwiej sięgnąć po czekoladę lub batonik. Jednak pamiętaj, że proste węglowodany zawarte w słodyczach to szybki, energetyczny "strzał" dla organizmu. Zatem jedzenie ich wieczorem, zamiast nas wyciszyć, pobudzi do działania.

Owoce i warzywa są szczególnie bogate w antyoksydanty Owoce i warzywa są szczególnie bogate w antyoksydanty CC BY-ND 2.0 / Josh Janssen / Flickr.com

Owoce

Owoce, choć zdrowe, powinniśmy zjadać w pierwszej części dnia. Niewskazane jest sięganie po nie wieczorem z tego samego względu, co słodycze. Zawierają one węglowodany proste, które mogą pobudzić organizm, uniemożliwiając szybkie zaśnięcie.

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Dieta na dobry sen. Co jeść, żeby lepiej wypocząć?

Więcej o: