Żółty ser zawiera dużo wapnia i białko, jednak jest on również dosyć ciężkostrawny. Może powodować wzdęcia, bóle brzucha, co skutecznie zaburzy sen. Dlatego unikaj jedzenia go wieczorem.
Jednak to nie wszystko. Ser żółty zawiera tyraminę - aminokwas, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Sprawia on, że stajemy się bardziej pobudzeni, czujni, co z kolei może przełożyć się na kłopoty z zaśnięciem.
Pikantne potrawy podnoszą temperaturę ciała, co może skutkować zaburzeniami snu. Ponadto osoby z wrażliwszym żołądkiem po zjedzeniu ostrych przypraw prawdopodobnie będą borykały się dodatkowo z problemami trawiennymi. To również nie sprzyja nocnej regeneracji.
Podczas snu organizm wycisza się, zwalnia, regeneruje. Tymczasem, serwując mu ciężką, tłustą potrawę do przetrawienia, uniemożliwiasz mu to. Zamiast zatem zapaść w sen, układ trawienny stara się sprostać zadaniu, które przed nim stawiasz.
Warto mieć świadomość, że tłuszcz, którego organizm nie będzie w stanie w nocy przetrawić, odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci płytek miażdżycowych, co stanowi prostą drogę do chorób serca.
To nie oznacza, że należy całkowicie wystrzegać się tłuszczu wieczorem. Warto jednak sięgnąć po tłuszcze roślinne, np. olej rzepakowy lub lniany, przy zachowaniu rozsądnej ilości (1-2 łyżki).
Osoby wrażliwe na kofeinę, jeśli chcą napić się kawy, powinny to zrobić najpóźniej 4-6 godzin przed snem. To samo dotyczy herbaty, gdyż teina również może pobudzać organizm.
Ponadto zarówno kawa, jak i herbata działają moczopędnie, co także ma znaczenie w przypadku zaburzeń snu.
Teoretycznie alkohol pomaga zasnąć. Niestety, korzyść jest tylko pozorna, gdyż w rzeczywistości zaburza on wejście w głęboką fazę snu. W rezultacie nawet po 8 godzinach spędzonych w łóżku wstajesz zmęczony, niezregenerowany. Wszystko przez to, że poalkoholowy sen jest bardzo niski jakościowo.
Wracając późno do domu, najłatwiej sięgnąć po czekoladę lub batonik. Jednak pamiętaj, że proste węglowodany zawarte w słodyczach to szybki, energetyczny "strzał" dla organizmu. Zatem jedzenie ich wieczorem, zamiast nas wyciszyć, pobudzi do działania.
Owoce, choć zdrowe, powinniśmy zjadać w pierwszej części dnia. Niewskazane jest sięganie po nie wieczorem z tego samego względu, co słodycze. Zawierają one węglowodany proste, które mogą pobudzić organizm, uniemożliwiając szybkie zaśnięcie.
TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: