Skręcenie łokcia

Ból łokcia może pojawić się z różnych przyczyn i mieć różne nasilenie. Skręcenie to jeden z bardziej typowych urazów łokcia. Najczęściej dochodzi do niego przy dużym nacisku na kość(np. w czasie siłowania się na rękę).
Dołącz do nas na Facebooku!

W większości przypadków za ból odpowiada zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zmiana ta nazywana jest potocznie łokciem tenisisty i najczęściej pojawia się u sportowców lub osób intensywnie uprawiających sport. Zdarza się jednak, że jest on wywołany zapaleniem ścięgna mięśnia krótkiego prostownika nadgarstka, który przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Bardzo rzadko skręcenie łokcia łączy się z chorobą zwyrodnieniową stawów .

Stan zapalny może być spowodowany urazem mechanicznym lub wielokrotnie powtarzanym, monotonnym ruchem przedramienia. Pękające w ten sposób mikrowiązania odpowiadają za dolegliwości bólowe. Czasem zdarza się, że ból łokcia nie ma związku z urazem czy zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a stanowi jedynie odbicie poważniejszego uszkodzenia stawu barkowego lub szyi.

Objawy i diagnoza

Pierwszym objawem skręcenia łokcia jest silny ból. Niejednokrotnie wskutek urazu jest on lekko zdeformowany i obrzęknięty. Objawy są na tyle charakterystyczne, że samo badanie fizykalne pozwala postawić prawidłową diagnozę bez potrzeby wykonywania dodatkowych badań czy prześwietleń.

Leczenie

Jeśli skręcenie nie jest poważne leczenie ogranicza się do usztywnienia i zmniejszenia obciążenia stawu łokciowego. Dodatkowo stosuje się zimne okłady oraz podaje leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. W przypadku gdy doszło do nadwerężenia więzadeł konieczne jest założenie gipsu. Należy pamiętać, że urazom łokcia może towarzyszyć podrażnienie nerwów oraz inne objawy neurologiczne . Dlatego, aby wykluczyć inne zmiany chorobowe lekarz powinien bliżej przyjrzeć się stawom barkowym oraz szyi.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:Dyskopatia

Mielopatia(mielopatia szyjna)

Łokieć (nie tylko) tenisisty

Bolesny łokieć tenisisty

Kręgosłup nie musi boleć Zespół kanału łokciowego

Więcej o:
Komentarze (4)
Skręcenie łokcia
Zaloguj się
 • Gość: SEL

  Oceniono 4 razy 4

  Skręcenie łokcia i łokieć tenisisty to dwie różne rzeczy!!! skręcenie to skręcenie a, łokieć tenisisty to entezopatia, czyli zapalenie przyczepu ścięgnistego (ścięgna) mięśnia do kości, i w brew pozorom schorzenie to nie dotyka wcale sportowców ( tenisistów) tylko osoby, które np. długo siedzą przed komputerem lub wykonują prace, które wywołują duże wibracje.

 • malamikaa

  0

  Mi pomaga terapia mięśniowo-powięziowa i krioterapia. Nie mogę mieć fali. Natomiast ta terapia super. Jestem w połowie zabiegów i jest już dużo lepiej. Pierwsze trzy miałem na os. Hutniczym w Krakowie, a teraz dr Więcek otworzył nowy gabinet rehabilitacji na Padniewskiego i właśnie ostatnie dwa razy tam byłem i jestem jeszcze bardziej zadowolony, bo mam jeszcze bliżej. Kadra ta sama, wyszkoleni bardzo dobrze, miła atmosfera i nadal przesympatyczna atmosfera. do tego nowego gabinetu tu jest mapka na rehabilitacje.org

 • magdaiartur

  0

  Znajoma polecała falę na łokieć tenisisty. Ona brała zabiegi na Prądniku w Krakowie rehabilitacje.org. Mówiła, że miała ten problem, ale te zabiegi bardzo jej pomogły i od kilku lat ma spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX