Elektrokardiogram (EKG)

Elektrokardiogram (EKG) to jedno z czê¶ciej wykonywanych badañ u pacjentów z podejrzeniem choroby serca. Mimo ¿e cieszy siê du¿ym zaufaniem w ¶ród lekarzy jego wynik nie jest wi±¿±cy i nie zawsze oddaje faktyczny stan zdrowia badanego.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Elektrokardiogram zwykle nazywany EKG jest to zarejestrowana elektryczna aktywno¶æ serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. Badanie EKG pozwala na ocenê rytmu i czêsto¶ci pracy serca oraz umo¿liwia wykrycie uszkodzenia miê¶nia sercowego u osób które przesz³y lub w³a¶nie przechodz± zawa³ serca. Na podstawie zapisu EKG mo¿na równie¿ oceniæ wielko¶æ komór serca.

Opis badania

Badanie EKG mo¿e byæ wykonane w gabinecie lekarskim, w przychodni albo przy ³ó¿ku chorego. W czasie badania pacjent u³o¿ony jest w pozycji le¿±cej z odkrytymi koñczynami i klatk± piersiow±. Elektrody przymocowuje siê na koñczynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. ¯el którym smaruje siê skórê przed za³o¿eniem elektrod zwiêksza przewodzenie pobudzeñ elektrycznych. Podczas badania nale¿y pozostaæ w bezruchu, poniewa¿ skurcze miê¶ni zaburzaj± zapis. Wynik jest w postaci graficznego wykresu, który nastêpnie jest interpretowany przez lekarza. Ca³e badanie trwa oko³o 5-10 minut.

Przygotowanie do badania

EKG jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszaj±cym tkanek cia³a. Jest badaniem bezbolesnym i nie zwi±zanym z ¿adnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu.

Wyniki

EKG mo¿e dostarczyæ danych dotycz±cych rytmu i czêsto¶ci pracy serca. Prawid³owo serce powinno kurczyæ siê z czêsto¶ci± pomiêdzy 60 a 100 uderzeñ na minutê. Zaburzenia rytmu serca uwidocznione w EKG wskazuj± na z³e funkcjonowanie uk³adu przewodz±cego serca lub zaburzenie jonowe. Je¿eli przeby³e¶ zawa³ serca, EKG pomo¿e oceniæ rozleg³o¶æ i umiejscowienie uszkodzenia miê¶nia sercowego. Powiêkszenie komór serca na skutek zbyt du¿ego obci±¿enia , jest równie¿ widoczne w badaniu EKG.



Czytaj tak¿e:

Nabyte wady serca

Choroba wieñcowa (choroba niedokrwienna serca)

Scyntygrafia serca (badanie izotopowe serca)

Hipertensjolog

Nadci¶nienie - uspokoiæ szalej±c± krew