Bardul Bardul

 • Herbata i kawa - jak wpływają na ryzyko udaru mózgu i demencji

  Herbata i kawa - jak wpływają na ryzyko udaru mózgu i demencji

  Z badania w którym wzięło udział 365 000 osób w wieku 50-74 lata wynika, że umiarkowane spożycie może mieć korzyści zdrowotne Według największego badania tego rodzaju, picie kawy lub herbaty może wiązać się z mniejszym ryzykiem udaru mózgu i demencji.

 • Czerniak złośliwy: objawy, leczenie

  Czerniak złośliwy: objawy, leczenie

  Czerniak złośliwy - to nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka, który wywodzi się z melanocytów. Melanocyty to komórki barwnikowe wytwarzające melaninę, odpowiedzialną za kolor skóry, które ulegają złośliwym przemianom. Czerniak jest nowotworem występującym najczęściej na skórze, jednak może pojawić się także w innych miejscach w których są obecne melanocyty czyli na błonach śluzowych jamy ustnej lub odbytu czy siatkówce oka.

 • Ból w nadbrzuszu: przyczyny, leczenie

  Ból w nadbrzuszu: przyczyny, leczenie

  Przyczyny bólu pojawiającego się w nadbrzuszu mogą być bardzo zróżnicowane. Może pojawić się on po prawej lub lewej stronie, mieć charakter przewlekły lub jednorazowy. Rozpoznanie przyczyny bólu zależy od wielu czynników, objawów towarzyszących, jego charakteru, nasilania się i czasu pojawiania.

 • Astma alergiczna - objawy, leczenie

  Astma alergiczna - objawy, leczenie

  Astma alergiczna inaczej astma atopowa, jest odmianą dychawicy oskrzelowej. Tam samo jak alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna jest schorzeniem wywoływanym przez alergeny, pochodzenia zewnętrznego, pyłki traw, drzew i kwiatów oraz roztocza kurzu domowego.

 • Choroba Alzheimera: przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Alzheimera: przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu,charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które prowadzą do otępienia. Objawy te po jakimś czasie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu.

 • Bradykardia - wolne bicie serca

  Bradykardia - wolne bicie serca

  Bradykardia jest to stan charakteryzujący się niskim tętnem, w którym częstość akcji serca wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę. Normalna praca serca u dorosłego człowieka w spoczynku to 60-100 uderzeń na minutę.

 • Borelioza - co to za choroba?

  Borelioza - co to za choroba?

  Borelioza to choroba zakaźna, odkleszczowa, inaczej znana pod nazwą choroba z Lyme. Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Objawy boreliozy są niejednoznaczne i często mylone z objawami wielu innych chorób. Zakażenie boreliozą następuje najczęściej na skutek ukąszenia kleszcza, który jest nosicielem tej choroby