Co to jest broda Habsburgów?

U niektórych dzieci możemy zaobserwować taką wadę - dolny łuk zębowy, a co za tym idzie - broda, są mocno wysunięte do przodu

Co to jest broda Habsburgów?

U niektórych dzieci możemy zaobserwować taką wadę - dolny łuk zębowy, a co za tym idzie - broda, są mocno wysunięte do przodu

Wygląda to nie najlepiej i raczej nie mieści się w naszych kanonach piękna. To cecha charakterystyczna w rodzinie Habsburgów. Taka wada kwalifikuje do założenia pięcio-sześcioletniemu dziecku aparatu ortodontycznego, który będzie hamował wzrost żuchwy. Czasem leczenie jest utrudnione ze względu na działanie hormonalnych czynników wzrostu albo uwarunkowań genetycznych. Ale tę wadę można skorygować. Są dwie metody postępowania.

Pierwsza polega na stopniowym modelowaniu szczęki za pomocą aparatów ortodontycznych. Mogą to być aparaty zdejmowane albo stałe w formie płytki zakładanej na podniebienie. Leczenie ortodontyczne trwa wtedy parę lat, do osiągnięcia 18., 20. roku życia przez pacjenta. W ostatniej fazie wkracza chirurg, który usuwa fragment kości z żuchwy.

Druga metoda jest szybsza. Polega na ortodontycznym przygotowaniu szczęki górnej do zabiegu chirurgicznego na pół roku przed jego wykonaniem. Usuwa się wtedy między innymi jeden albo dwa zęby, a na pozostałe (chodzi o szczękę górną) zakłada aparat stały. Podczas kończącego leczenie zabiegu chirurgicznego wycina się fragment kości, aby skrócić żuchwę.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: