Łupież pstry?

Od jakiegoś czasu mam małe plamki na plecach są one koloru tak jakby połączenia brązowego z różowym, jasne. Pojawiły się gdy miałam złamany palec, więc ciężko mi było umyć plecy. Są na górze pleców. Swędzą mnie, ale tylko czasami. Zastanawiam się, czy to jest łupież pstry bo akurat kiedy mi się pojawiły było ciepło więc się dużo pociłam. Cokolwiek to jest, czy są jakieś domowe sposoby na leczenie tego?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Płaskie zmiany o charakterze nieregularnych plam, różowych lub żółto-brunatnych, lekko łuszczących się i występujących głównie na tułowiu prawdopodobniej są wywołane przez łupież pstry. Inną chorobą skóry, która może mieć podobny przebieg jest bielactwo, jednak w bielactwie nie występuje świąd i złuszczanie powierzchni plam.

Zmiany skórne powinien zobaczyć lekarz i na podstawie oceny klinicznej zalecić odpowiednie leczenie. Łupież pstry jest zakażeniem grzybiczym i w leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze (ketokonazol lub flukonazol) miejscowo lub doustnie w postaci tabletek. Łupież pstry jest chorobą o często wielomiesięcznym przebiegu, dlatego wskazane jest leczenie według zaleceń lekarza. Domowe sposoby leczenia mogą przynosić złagodzenie dolegliwości, ale nie doprowadzą do całkowitego wyleczenia, czego skutkiem będą nawroty choroby.

Więcej o: