Wahania ciśnienia

Od jakiegoś czasu mam bardzo niskie ciśnienie (dziś np. 102/56 ). Wcześniej miałam w miarę normalne, z tendencją do podwyższonego (135/90, 140/95, 125/85 ). Cztery lata temu przeszłam zawał serca, mam założony stent. Zawał nie uszkodził mi serca w znaczących miejscach. Obecnie mam 52 lata. Z uwagi na zaniżone ciśnienie, czuję się dziwnie osłabiona, senna, kręci mi się w głowie przy zmianie pozycji. Wyniki krwi mam bardzo dobre, cholesterol, trójglicerydy, cukier , wapń, magnez, potas, EKG - w granicy normy. Mam bardzo dużo na głowie, jestem dyrektorem 3 placówek oświatowych, mam też poważne problemy małżeńskie. Ostatnio widzę, że puszczają mi nerwy. Proszę o radę.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Sugeruję rozpoczęcie diagnostyki dwutorowo. Po pierwsze wydaje mi się słuszne rozpoczęcie konsultacji psychologicznych i próba poukładania spraw prywatnych i zawodowych celem obniżenia poziomu stresu. Bardzo często objawy chorobowe są tylko odbiciem stanu psychicznego pacjentów i mogą być powodowane przez przewlekły stres.

Ze względu na Pani wcześniejsze obciążenia nie można jednak bagatelizować ewentualnego podłoża kardiologicznego. Sugeruję wizytę u lekarza kardiologa i - jeśli uzna to za stosowne - po potwierdzeniu indywidualnych pomiarów ciśnienia wykonanie badania echokardiograficznego celem wykluczenia patologii o tym podłożu.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: