Kamica układu moczowego?

Mam 19 lat. Jestem już po dwóch operacjach podejrzenia wady tylnej zastawki cewki moczowej. Po ostatniej operacji się dowiedziałem, że to nie wada cewki tylnej tylko coś głębiej. Mam obecnie kamień o wielkości 4cm w pęcherzu i w nerkach mniejsze ciut. Co robić po za tym, że czekam na operacje? Jak to zaleczyć lub zrobić tak by się nie nawracało gwałtownie?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Jeżeli ma Pan nawracającą kamicę układu moczowego możliwe jest stosowanie odpowiedniej diety, która spowolni powstawanie nowych złogów. Aby wybrać właściwą dietę konieczne jest zbadanie składu chemicznego wydalonych złogów lub ocena ilości wydalonych jonów w dobowej zbiórce moczu. Na tej podstawie można ograniczyć spożycie pokarmów, które zawierają związki wydalane w nadmiarze do moczu, można również zakwaszać lub alkalizować mocz, co ma wpływ na tempo powstawania kamieni.

W Pana przypadku nawracająca kamica może być spowodowana zastojem moczu wywołanym wadą anatomiczną układu moczowego. W takiej sytuacji operacyjne usunięcie przeszkody w odpływ moczu może doprowadzić przynieść znaczącą poprawę.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: