Nieregularny okres, a przybranie na wadze

Mam 20 lat i nieregularny okres. Czasem zdarza się, że nie mam go ponad 70 dni. Zauważyłam, że to ma związek z mają wagą, ponieważ gdy byłam szczuplejsza i moja waga utrzymywała się w miejscu to okres też był regularny (co 32 dni). Teraz przybrałam na wadze i mój okres rozregulował się... Co mam robić?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Przejściowe zaburzenia miesiączkowania zazwyczaj związane są ze zmianą stylu życia, zmianą diety, nadmiernym przyrostem lub utratą masy ciała, dużym stresem. Często jednak nieregularne miesiączki są pierwszym objawem zaburzeń hormonalnych. Najczęstszą przyczyną takich zaburzeń jest zespół policystycznych jajników (PCOS), który oprócz nieregularnych owulacji objawia się nadmiarem androgenów (i związanym z tym trądzikiem i męskim typem owłosienia) i obecnością torbieli na jajnikach. Na PCOS częściej chorują kobiety z nadwagą lub otyłe, co może być powodem, dla którego problemy z nieregularnymi miesiączkami zaczęły się u Pani po przybraniu na wadze.

Oczywiście lista możliwych przyczyn Pani dolegliwości jest znacznie dłuższa - należy wziąć pod uwagę również takie choroby jak niedoczynność tarczycy, guzy przysadki i inne zaburzenia hormonalne. Uważam, że powinna Pani udać się do ginekologa i dokładnie przedstawić mu swój problem. Żeby znaleźć dokładną przyczynę Pani dolegliwości i postawić pewne rozpoznanie konieczna będzie ocena morfologii jajników w badaniu USG a także wykonanie badań hormonalnych.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: